Jak założyć naprawdę dobre konto osobiste?

Mariusz Siwko
16.05.2016

Ciężko właściwie jest znaleźć osobę, która nie ma konta w banku. Coraz więcej Polaków korzysta także z bankowości elektronicznej. Wielu z nich posiada konto osobiste w tym samym banku od lat. Ale czy na pewno jest to dobry wybór? Okazuje się, że zazwyczaj nie. Często ponoszą oni wiele zbędnych wydatków, płacąc na przykład za przelewy internetowe czy też samo posiadanie konta, co w dzisiejszych czasach jest nieporozumieniem.

Na szczęście możemy temu zapobiec. Najprostszym rozwiązaniem jest skorzystanie z możliwości, jakie daje ranking kont osobistych. Dzięki niemu, nie wgłębiając się samodzielnie w szczegóły, możemy dowiedzieć się, które rachunki są po prostu najbardziej korzystne. Przy okazji mamy także możliwość skorzystania z atrakcyjnych promocji bankowych.

Zawsze możemy także wziąć sprawy w swoje ręce i samodzielnie dokonać oceny jakości poszczególnych kont osobistych. Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę? Przede wszystkim należy sprawdzić, pod jakimi warunkami prowadzenie konta oraz utrzymywanie do niego karty debetowej będzie bezpłatne. Na szczęście znajdziemy jeszcze rachunki, które oferują takie usługi bez żadnych wymogów. Najczęściej jednak brak opłat wiąże się z przelewaniem na konto co miesiąc określonej, zadeklarowanej kwoty (najczęściej jest to minimum 1000zł) oraz wykonywaniem transakcji kartą do konta na daną minimalną kwotę (obecnie zazwyczaj spotyka się 200- 300zł/mies.) W wypadku niespełnienia wymogów musimy się liczyć z naliczeniem nam opłat za konto i kartę, które w zależności od banku mogą wynieść łącznie do około 15zł w wypadku zwykłego konta osobistego.

Kolejną bardzo ważną kwestią jest możliwość darmowych wypłat z bankomatów w całej Polsce, a nawet na świecie. I tutaj znowu należy to dokładnie sprawdzić. Trzeba szczególnie uważać na banki, które pobierają procentową opłatę od transakcji w bankomatach za granicą, która potrafi wynieść nawet kilka procent wartości transakcji. Z bankomatami w Polsce zazwyczaj nie ma aż takiego problemu, ale niestety nie jest sztuką znaleźć bank, w którym każda wypłata z obcego bankomatu będzie nas kosztować kilka złotych.

Bycie nowym klientem zdecydowanie się opłaca. Banki dla takich osób niejednokrotnie mają przygotowane specjalne oferty oprocentowania lokat, z których naprawdę warto skorzystać.

Często oferowane są także dodatkowe przywileje po założeniu konta, jak np. dodatkowy pakiet ubezpieczeń na życie, pomoc fachowców itd. W większości przypadków jest to niestety tylko sztuczka mająca przyciągnąć większą ilość klientów. Niemniej jednak, zdarzają się od tej reguły wyjątki.

Bardzo ciekawą opcją z kolei jest możliwość skorzystania z promocji bankowych przy otwarciu rachunku. Możemy w bardzo prosty sposób dorobić sobie w ten sposób nawet kilkaset złotych za samo przeniesienie konta do innego banku. Kolejna możliwość to otrzymywanie zwrotów za wszystkie wykonane transakcje kartą – tzw. cashback, który co prawda coraz rzadziej występuje w ofercie banków, jednak na szczęście w wypadku niektórych rachunków nadal jest obecny. Takie konto osobiste pozwoli nam zaoszczędzić kilka procent, często na wszystkich wykonanych przez nas transakcjach w sklepach. To naprawdę robi różnicę.

Wybór dobrego konta osobistego to wbrew pozorom nie takie trudne zadanie. Musimy pamiętać, że nawet jeśli uda nam się znaleźć konto osobiste, z którego naprawdę jesteśmy zadowoleni, to warto sprawdzać aktualną ofertę banków co najmniej raz na rok. Niejednokrotnie inni potrafią nam zaoferować zdecydowanie więcej – warto o tym zawsze pamiętać.

Informacja prasowa

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.