Jak zaoszczędzić na przeprowadzce? Proste sposoby na ograniczenie kosztów

Remigisz Szulc
13.11.2019

Przeprowadzka jest nie tylko bardzo stresującym i wyczerpującym, ale także kosztownym doświadczeniem. Nic dziwnego, że wiele osób z góry zakłada powierzenie tego wyspecjalizowanej firmie, by w ten sposób zaoszczędzić mnóstwo czasu i nerwów. Cena jest jednak wysoka: koszty mogą iść w tysiące złotych, zwłaszcza jeśli planujemy przeprowadzkę na znaczną odległość. Gdy kosztorys za nic nie chce się spiąć, trzeba ciąć koszty. Na szczęście nie wymaga to wielkiego kombinowania – sposoby na zaoszczędzenie na przeprowadzce są dość prozaiczne, ale co najważniejsze: skuteczne. Wymieniamy je w naszym poradniku.

Kartony ze sklepu

Co prawda nie jest dziś już tak łatwo je zdobyć (sklepy są zobowiązane do recyklingu opakowań), ale nadal w mniejszych sklepach, zwłaszcza osiedlowych, da się bez większego problemu wynegocjować z właścicielem przekazanie kartonów potrzebnych do przeprowadzki. W ten sposób można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych, bo tyle potrafią kosztować nowe kartony niezbędne do przeprowadzenia dobytku zgromadzonego w średniej wielkości mieszkaniu.

Stare gazety

Doskonale zastępują folię bąbelkową, która jest droga i mało kto ma ją w swoim domu. Stare gazety są natomiast bezproblemowo dostępne – wystarczy zebrać je po rodzinie i znajomych. Kulki gazetowe bardzo dobrze zabezpieczają delikatne przedmioty na czas przeprowadzki. Jest z tym oczywiście trochę pracy, ale efekt finansowy przemawia do wyobraźni.

Pomoc znajomych

Niezawodny sposób na to, aby znacząco obniżyć koszty przeprowadzki. Zwłaszcza, jeśli znajomi dysponują samochodem dostawczym. W takiej sytuacji można ładnie się uśmiechnąć do kolegi i poprosić go o pożyczenie auta na weekend. Standardowy „dostawczak” pomieści mnóstwo przedmiotów, w tym te nieporęczne, jak meble czy sprzęt AGD. Zaoszczędzimy w ten sposób dużo czasu, pieniędzy i energii.

Giełda transportowa

To bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które przeprowadzają się na znaczną odległość i z tego powodu zwyczajnie muszą skorzystać z profesjonalnej usługi transportowej. W Internecie działają tzw. giełdy transportowe, czyli coś na kształt portali aukcyjnych. Wystarczy tylko dodać swoje zlecenie, dokładnie je opisać i poczekać na konkretne oferty, wybierając tę najkorzystniejszą.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.