Jak zwiększyć swoje oszczędności? Gotowy plan działania

Mateusz Nowak
12.03.2021

Według szacunków co trzecia polska rodzina ma zaledwie około 1000 złotych oszczędności. Taka kwota nie stanowi praktycznie żadnego zabezpieczenia na tzw. czarną godzinę. Jeśli jesteś w tej grupie, to powinieneś od razu podjąć działania zmierzające do zwiększenia swoich oszczędności. Od czego zacząć? Oto gotowy plan, który możesz łatwo dopasować do swoich możliwości, sytuacji zawodowej i rodzinnej.

Oceń skalę zadłużenia

Skoro masz tak skromne oszczędności, to z dużym prawdopodobieństwem możemy uznać, że posiadasz też długi. Koniecznie zorientuj się, komu i ile jesteś winien. Zrób tabelkę, z której wynika skala Twoich miesięcznych obciążeń z tytułu zadłużenia. Twoim celem powinno być jak najszybsze pozbycie się długów – dopiero wtedy zabierz się za budowanie poduszki finansowej.

Zredukuj wszystkie niepotrzebne wydatki

To podstawa, ponieważ niemal na pewno w każdym miesiącu wydajesz sporo pieniędzy na coś, co tak naprawdę nie jest Ci niezbędne do życia. Kawa na mieście? Słodycze? Alkohol? Papierosy? Lista może być znacznie dłuższa. Zlokalizuj te wydatki w swoim budżecie domowym i bezwzględnie je wytnij lub przynajmniej znacząco zredukuj.

Zacznij wybierać tańsze produkty

Nie ma się czego wstydzić. Tańsze produkty (np. spożywcze czy chemiczne) wcale nie muszą być gorsze – szczególnie, jeśli mówimy o produktach marek własnych marketów i dyskontów. Często są one o 20-30 proc. tańsze od tych znanych marek, co już na dzień dobry daje Ci spore oszczędności podczas robienia zakupów i umożliwia szybsze zbudowanie poduszki finansowej.

Ogranicz korzystanie z samochodu

Samochód to bardzo kosztowna w utrzymaniu rzecz, która mocno obciąża Twój budżet domowy. Nie namawiamy Cię do całkowitej rezygnacji z korzystania z samochodu, ale dobrze się zastanów, czy naprawdę musisz nim tak dużo jeździć? W ciepłych miesiącach częściej korzystaj z roweru, nawet dojeżdżając nim do pracy. Szybko odczujesz ulgę w portfelu (i dodatkowo zadbasz o formę).

Poszukaj dodatkowych źródeł dochodu

Nawet jeśli wydaje Ci się, że nie masz już czasu na żadną dodatkową pracę lub nie potrafisz robić niczego innego, to zapewniamy, że w obu przypadkach się mylisz. W dobie Internetu znalezienie kolejnego źródła dochodu nie jest wcale takie trudne i nie musi wymagać poświęcania na to wielu godzin każdego dnia. Dorabiając sobie nawet kilkaset złotych miesięcznie zyskasz sporo pieniędzy, które możesz przeznaczyć na spłatę długów oraz na zwiększenie swoich oszczędności.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.