Jaką formę opodatkowania wybrać?

Mateusz Nowak
27.05.2016

Przymierzasz się do ruszenia z własnym biznesem? Zanim zaczniesz na dobre działać, musisz dopełnić kilku formalności. Jednym z elementów jest wybór formy opodatkowania. Poznaj najważniejsze ich cechy i wybierz najkorzystniejsze rozwiązanie.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, raz wybraną formę opodatkowania możesz zmienić w pierwszym miesiącu nowego roku. W tym celu należy poinformować właściwy urząd skarbowy - masz czas do 20 stycznia.

Rodzaje form opodatkowania

Przepisy dokładnie określają, jaką formę opodatkowania mogą wybrać osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą.

  • Zasady ogólne - opodatkowanie według skali 18% i 32% - w zależności od wysokości osiąganego dochodu.
  • Podatek liniowy - opodatkowanie według stawki 19% bez względu na wysokość osiąganego dochodu.
  • Karta podatkowa - opłacanie podatku w stałej kwocie niezależnie od wysokości faktycznie uzyskiwanych przychodów.
  • Ryczałt ewidencjonowany - rozliczanie na podstawie jednej ze stawek obowiązujących w zależności od przychodu (tutaj koszty uzyskania przychodu są pomijane).

Tylko od ciebie zależy, na jakie rozwiązanie się zdecydujesz. Warto jednak przeanalizować wszystkie " za i przeciw", ponieważ nie w każdym przypadku będą należały ci się ulgi i odliczenia od podatku. Niemniej jednak, bez względu na to, którą formę opodatkowania wybierzesz, biura rachunkowe mogą zająć się prowadzeniem księgowości twojej firmy. Dzięki temu zyskasz czas niezbędny, by skoncentrować się wyłącznie na działaniach pozwalających na rozwój przedsiębiorstwa.

Skorzystaj z pomocy biura rachunkowego

Nadal masz wątpliwości, która forma opodatkowania będzie dla ciebie korzystniejszym rozwiązaniem? Zgłoś się do biura rachunkowego, który udzieli ci rzetelnej porady. Wbrew pozorom, biura zajmują się nie tylko pełną księgowością firmową, ale oferują usługi m.in. w zakresie uproszczonej księgowości czy właśnie doradztwa.

Informacja prasowa

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.