Jakie akcje kupować na czas bessy?

Piotr Kowalczyk
09.05.2022

Bessa, nazywana również rynkiem niedźwiedzia, to stan, w którym indeksy giełdowe tracą minimum 20 procent od swoich szczytów i wciąż pogłębiają spadki. Większość inwestorów obawia się bessy, a gdy ta już nadejdzie, to po prostu sprzedają swoje aktywa, aby uratować resztki zainwestowanego majątku. Nie jest to jednak żaden imperatyw. W bessie wciąż można inwestować i czerpać z tego długofalowe zyski. Trzeba tylko wiedzieć, jakie akcje kupować na czas bessy. Wskazówki znajdziesz w naszym artykule.

Akcje spółek dywidendowych

Dywidenda to sposób dzielenia się zyskiem z akcjonariuszami. Na czas bessy warto poszukać akcji spółek, które od lat wypłacają sowitą dywidendę (są nazywane dywidendowymi arystokratami). Takie spółki znajdziesz również na warszawskim parkiecie. Dzięki dywidendzie będziesz regularnie otrzymywać pieniądze za posiadanie akcji, licząc również na to, że po bessie ich notowania zaczną rosnąć.

Akcje spółek, które korzystają na podwyższonej zmienności

Do grona takich spółek zaliczymy przede wszystkim brokerów. Te spółki zarabiają największe pieniądze w okresie wysokiej zmienności rynkowej, czyli właśnie w bessie. Jeśli więc chcesz zainwestować pieniądze pomimo nieciekawego otoczenia makroekonomicznego, to akcje spółek korzystających na zmienności mogą być ciekawym pomysłem.

Akcje spółek, które produkują rzeczy pierwszej potrzeby

Bessa na giełdzie nie bierze się z przypadku. Najczęściej poprzedza recesję w gospodarce, a więc nastanie bardzo trudnych czasów dla nas wszystkich. W takich warunkach większość ludzi ogranicza wydatki na rzeczy zbędne, a skupia się na produktach pierwszej potrzeby, czyli żywności, ubraniach, środkach higienicznych etc. Warto zatem poszukać spółek, które działają w tych sektorach i kupić ich akcje na przeczekanie, wiedząc, że spółki nadal będą zarabiać sporo pieniędzy.

Akcje spółek, które mogą szybko odbić po powrocie optymizmu na rynek

Takie spółki najczęściej są notowane w sektorze technologicznym. Ich notowania szybko spadają w okresie bessy, natomiast równie szybko odbijają, gdy na rynku znów mamy hossę (przeciętnie oba okresy dzieli 18 miesięcy). Warto zatem pomyśleć o kupieniu mocno przecenionych akcji gigantów technologii, którzy raczej nie znikną z rynku w przewidywalnej przyszłości.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.