Jakie spółki kupować na giełdzie?

Marek Szydełko
12.04.2021

Zaczynając swoją przygodę z inwestowaniem na giełdzie papierów wartościowych musisz być przygotowany na to, że sukces zależy tutaj od umiejętności wynajdywania świetnych okazji. Debiutujący inwestorzy mają z tym duży problem, przez co niejednokrotnie tracą pieniądze, choć nie wiedzą, dlaczego tak się stało. W naszym poradniku zdradzamy kilka kryteriów, jakimi warto się kierować kupując spółki na giełdzie.

Nieodkryte perełki

Możesz oczywiście podążać za trendem, ale największe pieniądze robi się na tych spółkach, które nie zostały jeszcze dostrzeżone przez rynek. Nazywamy je potocznie perełkami. Na razie nie są oblegane przez inwestorów, wolumeny transakcji nie robią wrażenia, ale jeśli spółki mają solidne fundamenty, wciąż zarabiają pieniądze i zwiększają przychody, a do tego mogą wprowadzić na rynek coś innowacyjnego, to warto kupić ich akcje.

Pamiętaj jednak, że z nieodkrytymi perełkami jest pewien kłopot. Nigdy nie wiadomo, kiedy rzeczywiście zostaną zauważone przez rynek. Dlatego należy je traktować w kategorii inwestycji długoterminowych i być bardzo cierpliwym. Zgodnie ze starym powiedzeniem giełdowym: fundamenty zawsze się obronią. Choć może to zająć dużo czasu…

Spółki, które są grane

Jeśli interesuje się szybkie zarobienie pieniędzy na giełdzie, to odpuść sobie inwestowanie longterm i graj z trendem. Sprawdź, które spółki są aktualnie modne, o czym świadczy duży wolumen dzienny transakcji utrzymujący się przez kilka sesji. Jeśli z analizy technicznej wynika, że wciąż jest tutaj potencjał do wzrostów, to warto wejść w taką spółkę i zrobić tzw. kółko.

Kółko to nic innego, jak zakup akcji spółki na konkretnym poziomie cenowym (najlepiej w okolicach wsparcia), a następnie ich sprzedaż tuż przed linią oporu. Kółkowicze zarabiają niewielkie, ale szybkie pieniądze, więc jeśli taki układ Cię interesuje, to możesz spróbować. Pamiętaj tylko, że jest to dość ryzykowna taktyka – nie wiadomo, czy rynek nie postanowi jednak przebić linii oporu, a wtedy nie zdążysz już odkupić akcji taniej.

Spółki, które płacą dywidendę

Inwestowanie w spółki dywidendowe nie jest może sexy, ale to mądra strategia inwestycyjna, zwłaszcza na polskiej giełdzie. Warto ulokować część kapitału w takich spółkach, co pozwoli Ci regularnie uzyskiwać dochody z tytułu wypłaty dywidendy.

Rozejrzyj się za mocnymi fundamentalnie spółkami dywidendowymi. Sprawdź, jaką mają historię wypłaty dywidendy – niektóre spółki robią to nieprzerwanie od kilkunastu lat, co dobrze świadczy o ich stabilności i daje względne poczucie bezpieczeństwa.

Artykuł powstał przy współpracy z https://cryps.pl/

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.