Karta debetowa - czym jest i jak działa?

Andrzej Winnicki
09.11.2020

Karta debetowa, to jedno z podstawowych narzędzi płatniczych. Jest powiązana z kontem i otrzymasz ją przy zakładaniu konta w banku. Jakie są podstawowe cechy kart debetowej, które warto znać i czym różni się od karty kredytowej?

Jak działa karta debetowa?

Jak podaje Narodowy Bank Polski, na koniec 2019 r. w naszym kraju było w obiegu 42,9 mln kart debetowych*. W ciągu 15 lat liczba wydanych kart w Polsce wzrosła dwuipółkrotnie.

Popularność tego instrumentu wynika z tego, że karta debetowa jest wydawana w zasadzie do każdego rachunku osobistego i finansowego. Nic też nie stoi na przeszkodzie, żeby bank wydał Ci dodatkową kartę do danego konta. Może mieć ona inne właściwości w porównaniu do podstawowej, czego przykładem jest karta multiwalutowa, która może być przydatna podczas podróży zagranicznych.

Czym dokładnie jest karta debetowa? To niewielki kawałek plastiku o wielkości dowodu osobistego, ze specjalnym chipem. Jest powiązana z Twoim rachunkiem i jest wygodnym narzędziem, które pozwoli Ci zrezygnować z noszenia dużej ilości gotówki w portfelu.

Możesz za jej pomocą dokonywać bezgotówkowych płatności korzystając z terminali. Po autoryzacji w centrum rozliczeniowym, pieniądze zostaną pobrane z Twojego konta, najczęściej po kilkunastu sekundach.

Kartą debetową możesz nie tylko płacić używając terminali. Jest też podstawowym narzędziem do wypłaty pieniędzy z bankomatów. Możesz przy jej pomocy także korzystać z wpłatomatów.

Jak płacić kartą? Żeby jej użyć w terminalu czy bankomacie musisz podać unikalny PIN. Wyjątkiem jest sytuacja, w której płacisz zbliżeniowo, chociaż w tej sytuacji limit jest zazwyczaj niższy niż przy transakcjach, w których trzeba wprowadzić PIN i wynosi np. 100 zł.

Chociaż karta nosi nazwę debetowej, zazwyczaj nie możesz wydać więcej pieniędzy, niż masz ich na koncie. Transakcja może zostać odrzucona. Bank może jednak uruchomić dla Ciebie tzw. saldo debetowe, które pozwoli Ci płacić ponad limit, ale przy zobowiązaniu, że w określonym czasie uzupełnisz środki na rachunku.

Karta debetowa i karta kredytowa – czym się różnią?

Karta debetowa i karta kredytowa bywają ze sobą mylone, ale różnice w ich działaniu są całkiem spore. Przede wszystkim dotyczą środków finansowych, z których korzystać płacąc każdą z nich.

Gdy korzystasz z karty debetowej, pieniądze są pobierane bezpośrednio z Twojego rachunku. W przypadku karty kredytowej wydajesz de facto dodatkowe pieniądze banku - instytucja finansowa przyznaje Ci linię kredytową o określonej wysokości. Dzięki karcie kredytowej możesz wydać więcej, niż masz na zwykłym rachunku.

Pieniądze musisz zwrócić, ale jeśli zrobisz to w określonym czasie (zazwyczaj 50-60 dni od pierwszej transakcji cyklu rozliczeniowego), to nie zapłacisz odsetek za pożyczone z linii kredytowej pieniądze.

Karta debetowa może być przyznana do każdego rachunku. Żeby otrzymać kartę kredytową, musisz spełnić określone warunki. Wysokość limitu będzie zależeć od Twojej zdolności kredytowej.

Jak płacić kartą debetową przez Internet?

Karty debetowej możesz używać do płatności online. Pamiętaj przy tym o zasadach bezpieczeństwa. Korzystaj tylko z usług zaufanych podmiotów, nigdy nie klikaj w podejrzane linki oraz sprawdzaj, czy transakcja jest szyfrowana.

Jak płacić kartą debetową w Internecie? Na stronie danego sklepu lub innego usługodawcy wybierasz płatność kartą. System poprosi Cię o podanie danych.

Co może być potrzebne? Większość informacji znajdziesz na awersie. Należą do nich numer karty, Twoje imię i nazwisko oraz data ważności. Miej na względzie, że numer karty nie jest tym samym, co numer Twojego rachunku.

Dodatkowo podać trzeba będzie kod CVC lub CVV. Jest to trzycyfrowy kod weryfikacyjny wydrukowany na odwrocie karty. Znajdziesz go obok miejsca na podpis.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.