Kiedy sprzedawać akcje na giełdzie? Opracuj własną strategię!

Antoni Kwapisz
20.07.2020

Granie na giełdzie może być ekscytujące, stresujące, ale jest jednocześnie bardzo dobrym sposobem na szybkie pomnożenie oszczędności. Oczywiście trzeba sobie zdawać sprawę z wysokiego ryzyka. Doświadczeni gracze giełdowi wyznają zasadę, że na akcjach tracą tylko niecierpliwi. Trudno jest jednak zachować spokój w sytuacji, gdy ceny zaczynają gwałtownie spadać. Postawą jest więc opracowanie strategii, która umożliwi sprzedawanie akcji w dobrym dla inwestora momencie. Kilka pomysłów znajdziesz w naszym poradniku.

Wyznacz sobie granicę satysfakcjonującego zarobku

Chodzi o to, aby nie ulegać chciwości, która zawsze się „włączy” w momencie, gdy wartość akcji wybranej przez Ciebie spółki idzie mocno do góry. Dlatego zawsze warto sobie wyznaczyć konkretne granice. Przykładowo: zainwestowałeś 10.000 złotych w akcje spółki X. Ustal sam ze sobą, że sprzedaż aktywa w momencie, gdy ich wartość wzrośnie o np. 70%. Co by się nie działo – sprzedajesz, bo osiągnąłeś zamierzony efekt.

Na giełdzie określa się to metodą żółwi, która nie jest może specjalnie spektakularna, ale jest skuteczna i pozwala realnie minimalizować ryzyko.

Nie płyń pod prąd

Wielu już próbowało i niemal zawsze kończy się to utonięciem. No chyba, że jesteś rekinem finansjery, który swoimi decyzjami może właściwie jednostronnie decydować o kierunku, w jakim podąża giełda. Jeśli jednak inwestujesz stosunkowo nieduże pieniądze, to staraj się płynąć z prądem. Czyli: widząc, że dana spółka jest mocno wyprzedawana, dołącz do trendu. Za kilka dni będziesz mógł odkupić akcje po niższej cenie.

Jeśli inwestujesz długoterminowo, to zachowaj spokój

Longterm to strategia niezbyt popularna na giełdzie, natomiast doświadczenie pokazuje, że bardzo efektywna. Jeśli inwestujesz z myślą o stopniowym pomnażaniu kapitału i nie potrzebujesz porządnego zastrzyku gotówki tu i teraz, to nie analizuj szczegółowo bieżących trendów giełdowych. Wybierz sobie spółki, w które wierzysz, które mają duży potencjał, kup ich akcje i wyznacz horyzont czasowy, w którym chcesz spieniężyć swoje aktywa. Dzięki tej strategii unikniesz nieprzemyślanych decyzji w czasie gwałtownych korekt, które na pewno po drodze się przytrafią.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.