Kiedy warto korzystać z karty przedpłaconej?

Jerzy Biernacki
03.06.2019

Karta przedpłacona, popularnie nazywana prepaidem, to bardzo wygodne i w dodatku bezpieczne rozwiązanie. Nie zdobyło sobie ono jeszcze dużej popularności w naszym kraju, jednak coraz więcej osób – zwłaszcza młodych – przekonuje się do tej metody płacenia za zakupy. W naszym poradniku wymieniamy sytuacje, w których korzystanie z karty przedpłaconej jest szczególnie korzystne.

Kupowanie online

Zakupy w Internecie są wygodne, ale bywają też dość ryzykowne. Zwłaszcza, gdy dokonujemy ich na zagranicznych stronach www, które w dodatku nie są dostatecznie zabezpieczone przed ryzykiem przechwycenia wrażliwych danych klienta. O bezpieczeństwo można jednak zadbać we własnym zakresie.

Świetnym narzędziem do tego jest właśnie karta prepaid. Znajduje się na niej tylko ograniczona kwota, zwykle odpowiadająca wartości zamówienia. Nawet jeśli dane karty zostaną przechwycone, to przestępca nie zyska dostępu do głównego konta swojej ofiary.

Zagraniczne wakacje

Karta przedpłacona jest bardzo dobrym sposobem na uchronienie się przed zabójczym spreadem bankowym i dodatkowymi opłatami za płatności zagraniczne. Szczególnie dobrze działa to w przypadku walutowych kart prepaid. Wybierając się na wakacje np. do strefy euro, wystarczy przelać na kartę konkretną kwotę w unijnej walucie i płacić plastikiem w hotelach, na stacjach benzynowych czy w sklepach. Dzięki temu unikamy efektu podwójnego przewalutowania i wysokich kosztów bankowych.

Zakupy spożywcze

Płacenie za zakupy spożywcze kartą prepaid jest bardzo dobrym treningiem dla osób, które mają problem z utrzymaniem dyscypliny finansowej. Na czym to polega? Przed pójściem na zakupy robimy listę i w przybliżeniu określamy wartość koszyka. Następnie wpłacamy na kartę przedpłaconą właśnie taką kwotę, nie zabierając ze sobą gotówki czy innej karty.

W ten sposób jesteśmy zmuszeni, aby zmieścić się w limicie i kupić tylko to, co znalazło się na liście. Czujemy mniejszą pokusę sięgania po rzeczy, których tak naprawdę nie potrzebujemy.

Przekazywanie kieszonkowego dziecku

Karta prepaid może pełnić funkcję nowoczesnej skarbonki. Przekazując kieszonkowe dziecku w formie przelewu na kartę przedpłaconą dbamy o bezpieczeństwo pociechy (gotówka przyciąga złodziei) i możemy o wiele łatwiej kontrolować wydatki dziecka.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.