Konto bankowe i biuro rachunkowe w jednym?

Mateusz Nowak
25.07.2016

Z usług księgowości online korzysta coraz więcej firm i instytucji. Bez wątpienia jest to bezpieczne i wygodne rozwiązanie, a zakres oferowanych narzędzi i usług dodatkowych gwarantuje niezależność oraz pełną kontrolę nad finansami przedsiębiorstwa. Niezwykle wygodna jest także integracja z systemami bankowymi, stąd coraz więcej polskich banków uzupełnia ofertę o usługi księgowości internetowej. Jak na tym skorzystać?

Bezpieczeństwo, wygoda, oszczędność – z tym głównie kojarzymy dziś nowoczesną księgowość online, stąd coraz więcej małych i średnich firm docenia płynące za jej wykorzystaniem korzyści. Pełna księgowość internetowa oraz możliwości związane z integracją z usługami bankowymi pozwalają bez wątpienia na komplementarne zarządzanie finansami, płatnościami, dokumentacją i kadrami w przedsiębiorstwie. Dzięki ciągłemu rozwojowi technologii, postępującej informatyzacji sfery publicznej i ewolucji coraz to bardziej liberalnego prawa, księgowość online w niedalekiej przyszłości w pełni zastąpi tradycyjne rozwiązania. Jak to działa w praktyce i na co zwrócić uwagę przy wyborze dostawcy tych usług?

Księgowość internetowa

Wyobraź sobie wygodną księgowość, gdzie przyjaźnie zaprojektowana aplikacja przypomina o płatnościach i organizuje wszelką dokumentację związaną z finansami i kadrami, a nad przygotowywaniem dokumentów czuwa odpowiednio przygotowany zespół specjalistów, zapewniając bezpieczeństwo podatkowe i wspierając działania firmy. To tylko niektóre z możliwości, jakie niesie za sobą pełna księgowość online. W działaniu usługi te przypominają faktycznie wirtualne biuro rachunkowe – dostawca udostępnia zestaw narzędzi do zarządzania finansami i księgowością, a dodatkowe usługi realizuje już w formule zdalnej. Odróżnić przy tym należy jednak księgowość internetową w formule podstawowej, gdzie zakres możliwości jest dość ograniczony, od pełnej księgowości internetowej, gdzie dostawcy gwarantują szereg usług dodatkowych, takich jak pomoc w realizowaniu analizy finansowej firmy, wsparcie w kontaktach z urzędem skarbowym czy nawet doradztwo w zakresie organizacji kadr. Księgowość online w pełnej formule pozwala więc na prowadzenie księgowości w przedsiębiorstwie samodzielnie, bez zatrudnieniu księgowej. Jest to też dużo tańsze rozwiązanie, abonament za usługi tego rodzaju bywa bowiem kilkukrotnie niższy od pensji specjalisty.

Zarządzanie kadrami

Rozwiązania związane z księgowością online i finansami firmy są pomocne także w zarządzaniu kadrowo-płacowym. Oferowane narzędzia pozwalają często na ewidencję pracowników, przypisywaniem zatrudnionym osobom odpowiednich dokumentów oraz kontrolę nad urlopami, szkoleniami, wynagrodzeniami i badaniami lekarskimi. Bardziej zaawansowane i operujące w chmurze narzędzia pozwalają na udzielanie pracownikom odpowiednich dostępów – mogą oni więc samodzielnie rozliczyć delegację lub złożyć wniosek o urlop. Aplikacje te są też pomocne przy rozliczeniu z ZUS, Urzędem Skarbowym czy Funduszem pracy, stąd gwarancja dużej oszczędności czasu i przejrzystość w działaniu firmy.

Bank a księgowość online

Narzędzia udostępniane w ramach usług księgowości online umożliwiają pełną kontrolę nad finansami i płatnościami firmy, w tym zarządzanie transakcjami i rozliczeniami. Nieco bardziej zaawansowane aplikacje umożliwiają fakturowanie online, a także wiekowanie należności i miękką windykację. Kalendarz płatności i uporządkowana baza kontrahentów gwarantują także proste i wygodne prowadzenie operacji finansowych. Niezwykle przydatna jest również integracja z systemami bankowymi, choć w tym zakresie najwięcej możliwości gwarantują usługi księgowości online realizowane przez polskie banki. Dzięki takiemu rozwiązaniu, konto bankowe firmy i biuro rachunkowe znajdują się w jednym miejscu, a zintegrowany system umożliwia niezwykle wydajne zarządzanie finansami. Posiadanie konta bankowego i biura rachunkowego w jednym miejscu jest również pomocne w przypadku wnioskowania o kredyt czy analizy finansowej przedsiębiorstwa. Które z polskich banków proponują takie rozwiązanie?

Wybór dostawcy pełnej księgowości

Na rynku znajduje się wiele ofert usług przypominających księgowość online, warto jednak rozejrzeć się za dostawcą zapewniającym usługi pełnej księgowości online. Na polskim rynku bezkonkurencyjna w tym kontekście wydaje się oferta należącej do Grupy ING spółki ING Usługi dla Biznesu, która w ramach usługi ING Księgowość [http://www.ingksiegowosc.pl/oferta] oferuje pełny zestaw narzędzi do zarządzania księgowością, zaawansowane narzędzia raportujące, wsparcie w analizie finansowej firmy oraz sprawną integracją z usługami bankowymi. Oferta ta obejmuje zarówno narzędzia do zarządzania finansami i księgowością, jak i kadrami i płacami, w tym szeroki zakres usług doradczych. ING zapewnia również najwyższy poziom zabezpieczeń, zarówno obejmujący zaawansowane osłony ogniowe chroniące dane firmy przed cyberprzestępcami, jak i rozwiązania mające na celu zabezpieczenie danych w przypadku awarii lub błędu ludzkiego. Przechowywanie wrażliwych danych finansowych i dokumentów w tak zabezpieczonej chmurze pozwala przedsiębiorcy spać spokojnie, co w przypadku trzymania danych na słabo zabezpieczonych komputerach w małych biurach rachunkowych wydaje się niemożliwe.

Informacja prasowa

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.