Lokata bankowa – poznaj zalety i wady tego produktu inwestycyjnego

Jerzy Biernacki
16.05.2022

Lokaty bankowe przez wiele lat cieszyły się dużym zainteresowaniem Polaków. Od pewnego czasu obserwujemy jednak odwrót od tego produktu oszczędnościowo-inwestycyjnego. Powód? Bardzo niskie oprocentowanie lokat, które nie chroni nawet przed inflacją. Wciąż jednak można znaleźć kilka zalet lokat bankowych. Czy przeważają nad wadami? Sprawdź to w naszym poradniku.

Zalety lokat bankowych

Lokaty bankowe przede wszystkim są bezpiecznymi produktami depozytowymi. Nie zarobimy na nich dużych pieniędzy, natomiast możemy mieć pewność, że środki umieszczone na lokacie są chronione przed ich utratą – do wysokości 100 000 euro.

Najważniejsze zalety lokaty bankowej:

  • bezpieczeństwo zdeponowanych środków,
  • przewidywalny zysk z lokaty,
  • lokatę można założyć online, bez wychodzenia z domu, praktycznie od ręki,
  • możliwość zerwania lokaty w każdej chwili (co jednak wiąże się z utratą wypracowanych odsetek).

Wady lokat bankowych

Jeśli szukasz produktu inwestycyjnego, który pozwoli Ci odczuwalnie pomnożyć oszczędności, to lokata nie jest dla Ciebie – a już na pewno nie przy obecnym poziomie oprocentowania. Lokatę należy traktować raczej w kategorii nieco lepszej alternatywy dla konta oszczędnościowego, z tą różnicą, że nie mamy tutaj pełnej swobody w zakresie korzystania ze zdeponowanych środków.

Najważniejsze wady lokaty bankowej:

  • niska stopa zwrotu,
  • w dobie wysokiej inflacji lokata przynosi realną stratę,
  • jeśli chcesz otrzymać odsetki, to musisz „zamrozić” pieniądze na ustalony czas,
  • nie ma możliwości zmiany warunków lokaty w trakcie jej obowiązywania (jeśli np. oprocentowanie lokat w tym czasie znacznie wzrośnie, to i tak z tego nie skorzystasz).

Podsumowując: lokata bankowa jest dobrym wyborem dla osób, które nie mają głowy do inwestycji, a nie chcą też, aby ich pieniądze leżały bezczynnie na koncie. Tutaj w zamian za wygodę i bezpieczeństwo musimy się jednak pogodzić z relatywnie niskimi odsetkami.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.