Lokata na nowe środki – co to takiego?

Jerzy Biernacki
09.10.2023

Oferta depozytów bankowych nie rozpieszcza. Bardzo trudno jest dziś znaleźć taki produkt, który z jednej strony zapewni maksymalne bezpieczeństwo, a z drugiej pozwoli realnie ochronić oszczędności przed wpływem inflacji. Ciekawą opcją może być lokata na nowe środki. Dowiedz się, czym jest taka lokata.

Nie tylko dla nowych klientów

Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że lokata na nowe środki nie jest propozycją skierowaną wyłącznie do nowych klientów banku. Z tej opcji mogą również skorzystać obecni klienci. Warunek jest jeden: muszą wpłacić na swój rachunek bieżący nowe środki.

Pamiętaj:

Lokatą mogą zostać objęte tylko te pieniądze, które stanowią nadwyżkę ponad dotychczasowe saldo rachunku bieżącego.

Przykładowo: jeśli chcemy wpłacić 10 tys. zł na lokatę, a obecnie na koncie mamy 5 tys. zł, to konieczne będzie uzupełnienie rachunku o kwotę 10 tys. zł – i muszą to być pieniądze, które wcześniej nie znajdowały się na ROR ani np. na koncie oszczędnościowym prowadzonym przy rachunku głównym.

Banki w ten sposób zachęcają klientów do trzymania w nich jak największych depozytów, co pozwala instytucjom zachować płynność finansową i udzielać kredytów, na których bank sowicie zarabia. Korzyścią dla klienta jest natomiast promocyjne oprocentowanie.

Ile można zyskać na lokacie na nowe środki?

To oczywiście zależy od konkretnej oferty, przede wszystkim od wysokości oprocentowania oraz terminu obowiązywania lokaty. Zwykle jest natomiast tak, że banki proponują promocyjne warunki lokat na nowe środki, gdzie oprocentowanie może być wyższe nawet o kilka punktów w porównaniu ze standardową ofertą depozytów. Często banki zapewniają również wyższe limity wpłat.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.