Lokaty bankowe coraz atrakcyjniejsze. Czy to czas, aby się nimi zainteresować?

Jerzy Biernacki
30.01.2023

To bez wątpienia historyczny moment. U progu 2023 roku oprocentowanie lokat bankowych wróciło do poziomów ostatnio widzianych… 14 lat temu. Jest to o tyle istotna informacja, że wciąż wiele osób szuka bezpiecznych sposobów na ulokowanie swoich oszczędności i choć częściowe zabezpieczenie ich przed niszczycielskim wpływem inflacji. Lokaty właśnie zaczynają być ciekawą propozycją, o czym przekonujemy w naszym poradniku.

Jest pierwsza „dziesiątka”!

Jeden z banków komercyjnych zaoferował właśnie niewidziane od kilkunastu lat 10 proc. na lokacie półrocznej (do kwoty 50 tys. zł). To wciąż znacznie mniej niż wynosi inflacja (w styczniu 2023 powyżej 16 proc.), ale brzmi to już całkiem nieźle.

Być może inne banki zaproponują porównywalne lub nawet lepsze warunki, co dodatkowo zachęci do oszczędzania na lokatach. Póki co dominują oferty na poziomie 7-8 proc.

Lokata pozostaje najbezpieczniejszym narzędziem do pomnażania kapitału

Czego jak czego, ale poczucia bezpieczeństwa można posiadaczom lokat pozazdrościć – zwłaszcza samemu inwestując na rynku akcji czy tym bardziej kryptowalut. Lokaty to narzędzie dla osób, które nie potrzebują więcej stresu, a chcą może nie spektakularnie, za to bez ryzyka krok po kroku pomnażać swój ciężko zarobiony kapitał.

Lokaty wypadają bardzo dobrze na tle wielu innych instrumentów finansowych

Nie ma co ukrywać, że przez wiele ostatnich lat lokaty bankowe były wręcz wyśmiewane, a ludzi, którzy je zakładali, nazywano desperatami bez podstawowej wiedzy ekonomicznej. Dziś sytuacja się zmienia.

Rynek akcji zamknął 2022 rok wyraźnie pod kreską, podobnie jak większość funduszy inwestycyjnych. Niemrawe było złoto, a rynek nieruchomości nie daje już tak dobrze zarobić z uwagi na fatalną sprzedaż kredytów.

Tymczasem te wyszydzane lokaty, płacące solidne 8 czy już nawet 10 procent, jawią się dziś jako nie tylko bezpieczne, ale też całkiem opłacalne. Tym bardziej, że aby móc prześcignąć inflację, należy zainwestować w ryzykowne aktywa, na co nie każdy jest przygotowany.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie