Masz nieużywane konto bankowe? Oto, dlaczego warto je zamknąć

Andrzej Winnicki
29.05.2024

Polacy mogą mieć dziesiątki tysięcy nieaktywnych kont bankowych, czyli takich, na które nie spływają żadne środki i nie są z nich realizowane żadne operacje finansowe. Jeśli też posiadasz taki rachunek, to radzimy go po prostu zamknąć. Dlaczego? Oto kilka solidnych argumentów.

Ryzyko opłat

Nieużywane konto bankowe często generuje różnego rodzaju opłaty, takie jak opłata za prowadzenie rachunku czy za utrzymanie karty płatniczej. Czasami właściciel nawet nie zdaje sobie z tego sprawy i dowiaduje się o tym dopiero, gdy chce zamknąć rachunek – wówczas bank informuje go o istnieniu zadłużenia na koncie.

Zmniejszenie ryzyka oszustw finansowych

Każde aktywne konto bankowe jest potencjalnym celem dla oszustów. Zamknięcie nieużywanych kont zmniejsza ryzyko kradzieży tożsamości oraz innych form oszustw.

Uproszczenie zarządzania finansami

Posiadanie wielu kont może komplikować zarządzanie finansami osobistymi. Mniej kont oznacza mniej śledzenia sald, transakcji i innych czynności bankowych, co może pomóc w lepszym organizowaniu i monitorowaniu finansów.

Brak wpływów, o których nie wiesz

Zdarza się, że dawno zapomniane konto bankowe wciąż figuruje np. u kontrahentów czy w urzędzie skarbowym, w efekcie czego mogą na nie wpływać różnego rodzaju świadczenia, chociażby zwrot nadpłaconego podatku. Jeśli nie zaglądasz na rachunek i nie masz ustawionych żadnych alertów, to może się okazać, że nie wiesz nawet o posiadaniu dodatkowej gotówki.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie