Masz problem ze spłatą długu? Nie panikuj! Jest rozwiązanie

Utrata pracy, nagłe pogorszenie się stanu zdrowia czy inne poważne problemy mogły utrudnić Ci bieżące regulowanie ciążących na Tobie zobowiązań. Wysokość rat, które musisz spłacać każdego miesiąca, jest dla Ciebie zbyt wysoka? Obawiasz się, że rosnące zadłużenie sprawi, że wkrótce do Twojego domu zapuka komornik? Spokojnie. To najczarniejszy z możliwych scenariuszy. Wystarczy zrobić kilka prostych kroków, by zacząć wychodzić na finansową prostą.

Każdemu może się zdarzyć w życiu sytuacja, która spowoduje utratę finansowego gruntu pod nogami. Czasem to wynik przypadku, czasem – nietrafnych decyzji, a nierzadko – splotu kilku niesprzyjających okoliczności. Niezależnie od tego, z jakiego powodu masz problemy ze spłatą długów, jak najszybciej podejmij działania, które pozwolą Ci się pozbyć ciążącego na Tobie zobowiązania. Jakie? Przede wszystkim nie unikaj kontaktu z wierzycielem. Szczera rozmowa i podjęcie negocjacji może:

  • zakończyć się rozwiązaniem problemu zadłużenia na drodze polubownej, a więc bez udziału sądu i komornika, a co się z tym wiąże – jeszcze wyższych kosztów wynikających z niespłacania długu,
  • pozwolić na spłatę zobowiązania na warunkach dopasowanych do Twoich aktualnych możliwości finansowych.

Wniosek o rozłożenie długu na raty to Twoja szansa

W większości przypadków jednorazowa spłata istniejącego zadłużenia jest niemożliwa. Niemniej jednak, wcale nie oznacza to, że nie możesz rozpocząć regulowania swojego zobowiązania w niewielkich ratach. To możliwe zwłaszcza w sytuacji, gdy wierzytelność została sprzedana, a jej obsługą zajmuje się jedna z firm windykacyjnych, np. Ultimo. Dzieje się tak dlatego, że działanie firm windykacyjnych jest nakierowane na polubowne rozwiązanie problemów zadłużenia jej klientów.

Jak zatem umożliwić sobie rozłożenie długu na raty? Zrobisz to w kilku prostych krokach.

  1. Skontaktuj się z wierzycielem lub, jeśli obsługę zobowiązania przejęła firma windykacyjna – właśnie z tym podmiotem. Dane kontaktowe znajdziesz w piśmie, które otrzymałeś w związku z Twoim zadłużeniem. Kontakt najłatwiej będzie nawiązać telefonicznie lub online.
  2. Przedstaw swoją sytuację finansową i omów z doradcą dostępne dla Ciebie opcje spłaty zobowiązania. Specjalista, z którym się skontaktujesz, może zadać Ci kilka pytań dotyczących aktualnych przychodów i wydatków, aby móc oszacować, jaką ratę będziesz w stanie spłacać regularnie.
  3. Złóż wniosek o rozłożenie długu na raty – jeśli będzie to konieczne – lub po ustaleniu warunków spłaty, po prostu podpisz ten dokument i trzymaj się jego ustaleń.
  4. Spłacaj swoje zobowiązania finansowe zgodnie z nowo ustalonym harmonogramem. To sprawi, że plan spłaty pozostanie w mocy, a Ty metodą małych kroczków uregulujesz swoje zobowiązania.

Możliwość rozłożenia spłaty długu na raty to szansa również dla osób, które borykają się z poważnymi problemami finansowymi. Warto zatem podjąć próbę ustalenia nowego harmonogramu spłaty, aby móc spać spokojnie, bez obaw o poważniejsze konsekwencje zadłużenia.

Artykuł partnera serwisu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.