Musisz kupić materiały, a nie masz środków? Sprawdź dostępne rozwiązania

Antoni Kwapisz
05.10.2022

Sytuacja z życia niejednego przedsiębiorcy, zwłaszcza działającego w branży budowlanej. Wpadło atrakcyjne zlecenie, wykonawca ma je zrealizować przy wykorzystaniu własnego materiału, za który później rozliczy się z klientem. Problem w tym, że firma ma kłopoty finansowe i nie dysponuje środkami umożliwiającymi zakup niezbędnych materiałów. Co zrobić w takiej sytuacji? Oto kilka dostępnych rozwiązań.

Odroczony termin płatności

Zawsze warto zacząć od najprostszych rozwiązań. Jeśli chcesz zaopatrzyć się w materiał w zaprzyjaźnionej hurtowni lub u dostawcy, z którym się już znasz, to istnieje szansa na uzyskanie istotnie odroczonego terminu płatności – na przykład 30- czy 60-dniowego. Zapytaj, a nuż się uda.

Kredyt w hurtowni

Innym rozwiązaniem może być zaciągnięcie prywatnego kredytu w hurtowni, w której chcesz się zaopatrzyć w materiały. Wynegocjuj jak najlepsze warunki spłaty kredytu, licząc się oczywiście z tym, że sumarycznie zapłacisz za materiały znacznie więcej. Na szczęście koszt ten można przerzucić na klienta, o ile realizujesz zlecenie na dużej marży.

Faktoring

Wielu przedsiębiorców w ogóle nie bierze pod uwagę tego rozwiązania. Tymczasem faktoring jest wręcz idealnym sposobem na szybkie pozyskanie gotówki z tytułu niezapłaconych faktur. Tutaj płatnikiem jest firma faktoringowa, która przelewa środki na konto klienta natychmiast po otrzymaniu faktury. Jeśli powodem Twoich problemów finansowych są nierzetelni płatnicy, to koniecznie rozważ skorzystanie z faktoringu.

Kredyt obrotowy

O taki kredyt możesz wystąpić w Twoim banku. Jeśli jesteś dobrym klientem, to znaczy nie masz żadnych zobowiązań, regularnie otrzymujesz spore wpływy na konto, a do tego korzystasz z innych produktów bankowych (np. karta kredytowa), to raczej nie będzie problemu z uzyskaniem kredytu obrotowego.

Taki kredyt odnawia się po spłaceniu zadłużenia – przedsiębiorca może, ale nie musi z niego korzystać. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie właśnie na wypadek takich sytuacji, jak omawiana w tym artykule.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.