Nie taki bank straszny jak go malują

Remigisz Szulc
06.09.2017

Polacy mają coraz większe zaufanie do banków, choć jeszcze kilka, kilkanaście lat temu to gotówka wiodła prym, a wraz z nią oszczędności trzymane w skarbonce. Dzisiaj wiele się zmienia, przede wszystkim zmienia się świadomość Polaków dotycząca możliwości sprawnego zarządzania swoimi finansami. Właśnie w tym aspekcie bank może pełnić kluczową rolę.

Po pierwsze bezpieczeństwo

Już dawno udowodniono, że nasze pieniądze są najbezpieczniejsze na kontach. Co prawda co jakiś czas media donoszą o atakach hakerskich, ale nie są to przypadki nagminne. Co więcej, same banki posiadają najlepsze zabezpieczenia, które chronią przed wyciekiem danych osobowych czy dojścia do prywatnych rachunków klientów. Rozbojów i napadów z kradzieżą pieniędzy jest zapewne znacznie więcej.

Cieszy fakt, że Polacy zaczynają zdawać sobie z tego sprawę. Coraz chętniej korzystamy z karty płatniczej, rzadziej dysponujemy zaś gotówką. Mamy świadomość, że nadwyżki pieniędzy powinny być ulokowane na koncie, które pozwoli nie tylko na ich bezpieczne przechowywanie, ale też pomnażanie.

Po drugie komfort

Naszymi finansami zarządzać możemy teraz w dowolnym miejscu na ziemi i w dowolnym czasie. Takie udogodnienie udostępniają nam banki, które posiadają w swojej ofercie konta online. Coraz częściej założenie i prowadzenie tego typu rachunku proponowane są zupełnie za darmo.

Współpraca z bankiem przebiega szybko, sprawnie i wygodnie. Klient ma do wyboru różne możliwości. Może odwiedzić placówkę takiej instytucji osobiście, może również skontaktować się telefonicznie albo mailowo z ekspertami. Coraz częściej banki udostępniają też swoim klientom czaty, dzięki którym można szybko uzyskać odpowiedzi na nurtujące pytania.

Po trzecie korzyści

Na rynku banków komercyjnych panuje ogromna konkurencja. Same instytucje doskonale zdają sobie z tego sprawę i właśnie dlatego proponują potencjalnym klientom coraz korzystniejsze rozwiązania. Co ciekawe, nie na wszystkich produktach w ogóle zarabiają, część jest jedynie wabikiem do uzyskania lojalności klienta.

Żadną nowością nie są już bezpłatne konta oszczędnościowe z wysokim oprocentowaniem ani bonusy w postaci finansowej premii czy gadżetów rzeczowych. Banki robią wszystko, by zwabić klienta. Dzięki temu zyskujemy doskonały instrument do swobodnego zarządzania finansami.

Po czwarte nowe możliwości

Banki już dawno przestały być instytucją, w której można jedynie ulokować kapitał i bezpiecznie go przechowywać. Dzisiaj oferują cały wachlarz dodatkowych produktów. To między innymi możliwość inwestowania zgromadzonych oszczędności, a konta oszczędnościowe nie są jedynym przydatnym w tym celu instrumentem.

Polacy coraz chętniej zakładają również bezpieczne lokaty w banku i inwestują w bardziej agresywne formy, na przykład w fundusze inwestycyjne. Wykazują przy tym pełną lojalność do danej instytucji, co oznacza, że najczęściej nabywają kilka produktów finansowych i inwestycyjnych w tym samym banku.

Artykuł partnera serwisu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.