Nieoczywiste zalety posiadania Bitcoina w swoim portfelu inwestycyjnym

Mateusz Nowak
17.04.2023

Bitcoin, czyli najstarsza i najpopularniejsza kryptowaluta, uchodzi za – jakkolwiek dziwnie to nie zabrzmi – stosunkowo bezpieczne aktywo. Wiele osób, nawet niezwiązanych z branżą krypto, chce mieć go w swoim portfelu, podobnie jak akcje, obligacje czy metale szlachetne. Takie podejście ma swoje zalety, a najważniejsze z nich omawiamy w naszym poradniku.

Ekspozycja na dolara amerykańskiego

Kurs Bitcoina jest wyceniany w dolarze amerykańskim, dlatego wiele osób może traktować tę kryptowalutę, jako formę ekspozycji na największą walutę rezerwową świata. Jeśli nie chcesz mieć w swoim portfelu samego dolara, to Bitcoin może być dla niego jakąś formą substytutu.

Częściowa ochrona przed inflacją

Trzeba sobie jasno powiedzieć, że inwestowanie w kryptowaluty jest bardzo ryzykowne. Z drugiej jednak strony wykresy historyczne jasno wskazują, że akurat Bitcoin w długim terminie pozwala zarobić i chroni oszczędności przed inflacją. Oczywiście nie ma gwarancji, że tak będzie nadal, jednak jeśli szukasz jakiegoś ciekawego aktywa, które może się sprawdzić w dobie gwałtownej utraty siły nabywczej złotówki, to BTC wydaje się być całkiem sensowną propozycją.

Pozycja na wypadek rewolucji w systemie monetarnym

Świat żyje z długu, który w wielu krajach jest już tak rozrośnięty, że jego spłata jest praktycznie niemożliwa. Istnieje tym samym ryzyko, że w pewnym momencie obecny system monetarny zostanie zastąpiony czymś zupełnie innym (teoria Wielkiego Resetu) – na przykład walutą cyfrową, w pełni kontrolowaną przez emitentów.

Nie brakuje osób, które kupują Bitcoina właśnie na wypadek takiego scenariusza, ponieważ może się wówczas okazać, że kryptowaluty są jedynymi środkami pozwalającymi na dokonywanie transakcji poza oficjalnym systemem.

Możliwość wykorzystania teorii cyklów

Bitcoin jest, a przynajmniej do tej pory zawsze był, aktywem wybitnie cyklicznym. Dokładnie co 4 lata zmniejsza się  - o połowę – nagroda za wydobycie bloku BTC. Pisząc jak najprościej: po tzw. halvingu zdobycie Bitcoina poza zakupem na giełdzie jest znacznie trudniejsze, co zawsze dotąd windowało cenę aktywa i napędzało spekulację.

Jeśli teoria cyklów będzie się dalej sprawdzać, to posiadanie Bitcoina w portfelu może długofalowo przynieść wymierne korzyści finansowe. Zwłaszcza, że na szczycie każdego cyklu aktywo jest coraz droższe.  

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie