Nowa karta bankomatowa – jak ją aktywować?

Piotr Kowalczyk
17.03.2023

Karta bankomatowa to dla wielu z nas podstawowe narzędzie płatnicze. Polacy są w czołówce narodów najchętniej korzystających z płatności elektronicznych, w tym zbliżeniowych. Jeśli bank właśnie przysłał Ci nową kartę, to zanim zapłacisz nią w sklepie czy na stacji musisz ją aktywować. Sprawdź, jak to zrobić.

Zaloguj się do bankowości elektronicznej

Możesz to zrobić zarówno na komputerze, jak i przez aplikację mobilną na telefonie – ten drugi sposób jest szybszy i łatwiejszy. W systemie bankowym odszukaj zakładkę „Karty” – w niej będzie widoczna Twoja nowa karta do bankomatu.

Nadaj PIN do karty

Po wybraniu nowej karty system poprosi Cię o nadanie numeru PIN. Składa się on z czterech cyfr. Zadbaj o to, aby PIN był unikalny, czyli nie stosuj jednego kodu do kilku różnych kart czy innych usług. Oczywiście zapamiętaj PIN, ponieważ będzie on potrzebny do zatwierdzania płatności i wypłat z bankomatu.

Aktywuj kartę i potwierdź operację

Po nadaniu PIN-u wystarczy już tylko kliknąć w opcję „Aktywuj kartę”. Tę operację trzeba jeszcze potwierdzić – w zależności od banku i indywidualnych ustawień można to zrobić poprzez kod SMS, odciska palca czy kod PIN do aplikacji mobilnej.

Dokonaj pierwszej płatności lub wypłaty z bankomatu

Pamiętaj, że przy pierwszej płatności lub wypłacie środków z bankomatu przy pomocy nowej karty konieczne będzie zatwierdzenie operacji PIN-em nadanym w systemie bankowości elektronicznej. Kolejne operacje będzie można wykonywać bez podawania PIN-u, ale tylko do ustalonego limitu – najczęściej 100 złotych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie