Obowiązkowa wymiana kas fiskalny w 2021 roku. Kogo obejmie?

Mateusz Nowak
11.01.2021

Rok 2020 był jednym z najtrudniejszych w historii z punktu widzenia osób prowadzących działalność gospodarczą. Lockdowny dały mocno popalić szczególnie tym biznesom, które opierają się na bezpośrednim kontakcie z klientem – gastronomii, branży fitness, salonom kosmetycznym i fryzjerskim. Jedynym pocieszeniem dla detalicznych sprzedawców towarów i usług jest fakt, iż pandemia odłożyła termin wprowadzenia kas fiskalnych online dla niektórych grup przedsiębiorców. To nastąpi dopiero w tym roku. Kogo obejmie obowiązkowa wymiana kas fiskalnych w 2021 roku? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Krótkie przypomnienie: czym są kasy fiskalne online?

Kasy fiskalne online stanowią duży krok naprzód w stosunku do obecnie używanych kas z papierowym i elektronicznym zapisem kopii. Jak sama nazwa wskazuje takie kasy muszą być stale podłączone do Internetu, dzięki czemu każda ewidencjonowana transakcja jest natychmiast przekazywana w formie elektronicznej do Centralnego Repozytorium Kas, czyli systemu teleinformatycznego prowadzonego przez Krajową Administrację Skarbową.

Kasa fiskalna online niesie ze sobą kilka bardzo istotnych korzyści, przede wszystkim z perspektywy organu kontrolnego. Ta forma ewidencjonowania sprzedaży jest skuteczną bronią w walce z szarą strefą oraz ogranicza uciążliwości związane z kontrolowaniem przedsiębiorców (odbywa się to znacznie szybciej).

Uwaga

Niektóre grupy przedsiębiorców mogą uzyskać ulgę na zakup kasy fiskalnej online, która wynosi do 90% ceny netto urządzenia – nie więcej niż 700 zł.

Kasy fiskalne online nie są całkowitą nowością. Od początku 2020 roku obowiązkowo korzystają z nich już przedsiębiorstwa świadczące usługi naprawy pojazdów silnikowych i motorowerów, a także zajmujące się sprzedażą paliw do napędu silników spalinowych (w tym benzyny, oleju napędowego i autogazu).

Kolejne grupy przedsiębiorców miały zacząć korzystać z kas fiskalnych online od lipca 2020 roku, ale pandemia pokrzyżowała plany Ministerstwa Finansów. Terminy zostały przesunięte na rok 2021.

Kogo w 2021 roku objął lub obejmie obowiązek wymiany kas fiskalnych?

Od 1 stycznia 2021 roku z kas fiskalnych online korzystają już przedsiębiorcy, którzy świadczą:

  • stale lub sezonowo usługi związane z wyżywieniem (wyłącznie stacjonarne placówki gastronomiczne),
  • usługi w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania,
  • sprzedaż węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu z przeznaczeniem do celów opałowych.

Kolejna grupa przedsiębiorców już musi się szykować do wymiany kasy fiskalnej, ponieważ najbliższy termin wprowadzenia zmian przypada na 1 lipca 2021 roku. Od tego dnia zaczną obowiązywać:

  • kasy fiskalne online dla fryzjera (salonów fryzjerskich),
  • kasy fiskalne online dla kosmetyczki (salonów i gabinetów kosmetycznych oraz kosmetologicznych),
  • kasy fiskalne online dla prawnika (podmiotów oferujących usługi prawnicze),
  • kasy fiskalne online dla lekarza, psychologa oraz stomatologa (podmiotów świadczących usługi w zakresie opieki medycznej i dentystycznej),
  • kasy fiskalne online dla siłowni (oraz innych przedsiębiorców świadczących usługi związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej – ale wyłącznie w zakresie wstępu),
  • kasy fiskalne online dla firm budowlanych.

Wymianę kasy fiskalnej na model podłączony do Internetu i bazy Centralnego Repozytorium Kas najlepiej jest powierzyć firmie, która kompleksowo zajmie się tym procesem, zapewniając również przeszkolenie z obsługi kasy. Warto zauważyć, że dostępne są zarówno kasy stacjonarne, jak i mobilne. Z pełną ofertą kas fiskalnych online można się zapoznać pod linkiem https://netvet.pl/kasy-fiskalne/.

Źródło: https://netvet.pl/aktualne-terminy-obowiazkowej-wymiany-kas-fiskalnych-starego-typu-na-kasy-fiskalne-online-w-2021-roku/

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.