PIT-28 - jak rozliczyć i do kiedy złożyć za rok 2017?

Krzysztof Jagielski
06.12.2017

PIT-28 w roku 2018 muszą wypełnić osoby, które w roku rozliczeniowym 2017 uzyskały przychody opodatkowane na zasadach podatku zryczałtowanego.

PIT-28 - kogo dotyczy?

Dotyczy to przychodów ewidencjonowanych osiąganych z tytułu:

  • pozarolniczej działalności gospodarczej,
  • umów prywatnych dotyczących najmu, dzierżawy i o podobnym charakterze.

Do kiedy złożyć PIT-28?

PIT-28 należy złożyć wcześniej niż inne popularne deklaracje. Termin złożenia druku PIT-28 za rok 2017 upływa 31 stycznia 2018 r. PIT-28 można złożyć wyłącznie pod warunkiem spełnienia obowiązków zgłoszeniowych:

  • kiedy podatnik złożył do 20 stycznia 2017 r. zawiadomienie do skarbówki o rozliczaniu przychodów z działalności gospodarczej ryczałtem. Osoby, które założyły swoją działalność gospodarczą po 20 stycznia 2017 r., aby móc rozliczać przychody ryczałtem, miały obowiązek zgłosić ten fakt w dniu założenia działalności i nie później niż do dnia uzyskania pierwszych przychodów;
  • kiedy podatnik uzyskujący przychody z tytułu prywatnego najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze zawiadomił organ skarbowy o rozliczaniu przychodów ryczałtem do 20 dnia miesiąca po miesiącu następującym po miesiącu, w którym rozpoczął on działalność. Osoby, które uzyskują przychody od grudnia 2017 mają czas na zgłoszenie do końca miesiąca.

PIT-28 a inne deklaracje

Podatnicy, którzy w trakcie roku rozliczeniowego uzyskali przychody ze źródeł, których nie można rozliczać ryczałtem, składają druk 36. Dodatkowo uzupełniają oni także PIT-28 – za czas, w trakcie którego w sposób prawidłowo prowadzili działalność na podatku zryczałtowanym.

Także osoby, które w roku 2017, prowadząc działalność na ryczałcie, osiągnęły przychody powyżej 150 tys. euro rozliczają PIT-28. Jednak w roku kolejnym, czyli 2018, ryczałt nie będzie im już przysługiwał.

PIT-28 a koszty uzyskania przychodu

PIT-28 nie daje możliwości odliczania kosztów uzyskania przychodu. Wynika to z faktu niższego podatku oraz możliwości odliczenia:

  • składki ZUS,
  • składki na ubezpieczenie zdrowotne,
  • ulg wskazanych w Ustawie o PIT (art. 26),
  • ulgi abolicyjnej.

 

PIT-28 online

PIT-28 można bez trudu rozliczyć na https://www.podatnik.info/program_do_pit/pit-28 i wysłać przez internet. W tym celu należy zainstalować program do PIT lub skorzystać z jego wersji online. Warto jednak zwrócić uwagę, aby program do PIT był aktualny oraz zgodny z wytycznymi Ministerstwa Finansów. Nie ma także sensu korzystać z płatnych programów, ponieważ bez problemu można znaleźć odpowiedni program darmowy, jak np. Program PIT Pro 2017/2018.

Źródło: Podatnik.Info

Artykuł partnera serwisu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.