Płatności zbliżeniowe – jak to działa?

Remigisz Szulc
14.12.2017

Dzisiaj praktycznie wszystkie banki udostępniają swoim klientom karty do płatności zbliżeniowych. To bardzo wygodne, a także bezpieczne rozwiązanie, gdy chodzi o szybkie zakupy. Jak jednak dokładnie odbywają się takie płatności?

Gdy chcemy wykonać płatność zbliżeniową, po prostu przykładamy kartę do terminala. Nie musimy wcale wpisywać numeru PIN, gdy płacimy w kwocie do 50 złotych. Dzięki temu możemy łatwo zrobić zakupy w sklepie, w kiosku, kupić bilet bezpośrednio w autobusie albo w tramwaju.

Karta do płatności zbliżeniowych

Do wykonania płatności zbliżeniowych potrzebna jest odpowiednia karta – jest ona oznaczona specjalnym graficznym symbolem płatności zbliżeniowych. Karta posiada specjalny element, który pozwala na przekazanie danych do terminala i dzięki temu cała procedura odbywa się zbliżeniowo.

Karta zbliżeniowa działa na krótkim dystansie – zaledwie kilku centymetrów. W związku z tym nie ma ryzyka, że zostanie ona w jakiś sposób „zeskanowana” czy pieniądze będą z niej ukradzione wtedy, gdy będziemy stali w kolejce czy przechodzili ulicą.

Karty do wykonania płatności zbliżeniowych posiadają limity ustalane przez bank, a także możliwe do modyfikacji przez użytkownika. W związku z tym nie wykonamy nimi transakcji na kwotę powyżej 50 złotych bez podawania kodu PIN. To zwiększa bezpieczeństwo stosowania kart zbliżeniowych.

Jak korzystać z kart do płatności zbliżeniowych?

Jeśli chcemy wykonać płatność zbliżeniową, musimy zbliżyć na chwilę kartę do terminala płatniczego. Aktualnie praktycznie wszystkie terminale płatnicze akceptują tego rodzaju metodę płatności. Kartę powinniśmy przyłożyć na płasko – w przypadku przyłożenia jej pod kątem transakcja może nie być wykonana.

Jak już wspomnieliśmy, dokonanie płatności zbliżeniowej możliwe jest w przypadku kwot do 50 złotych. Gdy kwota będzie wyższa od 50 złotych, wtedy musimy dokonać potwierdzenia transakcji kodem PIN.

Warto też wskazać, że w ciągu dnia możemy wykonać tylko określoną liczbę transakcji zbliżeniowych – ich liczba zależna jest od limitów. Gdy będziemy płacili częściej niż wskazany limit, terminal będzie prosił nas za każdym razem o podanie kodu PIN, nawet jeśli kwota będzie niższa niż 50 złotych.

Informacja prasowa

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.