Po czym poznasz, że warto zainwestować w daną spółkę?

Remigisz Szulc
28.01.2021

Na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych notowanych jest ponad 400 spółek, a do tego dochodzą dziesiątki kolejnych z równoległego rynku New Connect (nie są notowane w głównych indeksach, ale można kupować i sprzedawać ich akcje). W tym gąszczu dość trudno jest wytypować te spółki, którymi warto się zainteresować. Jakim kluczem się tutaj kierować? Po czym można poznać, że dana spółka jest godna zainwestowania w nią własnych pieniędzy? Kilka wskazówek znajdziesz w naszym poradniku.

Duże obroty

Jednym z kryteriów wyboru spółki jest to, jak wiele osób już w nią inwestuje. Warto sprawdzić obroty z kilku ostatnich tygodni, aby mieć pewność, że akcje spółki są płynne – czyli w razie czego będzie można je szybko sprzedać.

Dobre wyniki finansowe

Nie ma mowy o świadomym inwestowaniu na giełdzie bez sprawdzenia sytuacji finansowej spółki. Każda spółka akcyjna ma obowiązek publikowania sprawozdań finansowych. To trudna i nudna lektura, ale od tego zawsze zaczynamy, aby po prostu wiedzieć, czy spółka przynosi zyski, czy może od lat jest na minusie.

Duża ilość gotówki w firmie

Gotówka to cenna rzecz, a zdecydowana większość spółek akcyjnych notowanych na GPW jest nie posiada – bazują na kredytach, dotacjach oraz środkach z emisji. Jeśli więc znajdziesz spółkę, która w kasie ma dużo gotówki, to warto się nią zainteresować. Świadczy to o dobrym zarządzaniu biznesem oraz o jego stabilności.

Wypłacanie dywidendy

Spółki dywidendowe zawsze są warte zainteresowania się nimi. Dywidenda to nic innego, jak udział w zysku spółki. Te podmioty notowane na GPW, które mają długą historię wypłacania dywidendy, są bardzo wiarygodne i warto mieć ich akcje w portfelu. Dywidendę można wówczas traktować, jako czysty zysk z inwestycji, niezależny od aktualnego kursu.

Stabilny zarząd

Słabą stroną większości spółek notowanych na GPW są zarządzający nimi ludzie. Szczególnie dotyczy to spółek skarbu państwa, w których non-stop trwa karuzela stanowisk. Również dlatego inwestorzy starają się omijać je szerokim łukiem. Poszukaj takich spółek, na których czele stoją poważni ludzie, a zarząd nie zmienia się z kwartału na kwartał. To zawsze świadczy o stabilności, a w biznesie jest to niezmiernie ważne.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.