Podejście kontrariańskie w inwestycjach – na czym to polega?

Marek Szydełko
31.03.2022

Inwestowanie dla wielu z nas stało się koniecznością, dla innych dobrym sposobem na pomnożenie majątku z myślą o trudnych czasach. Niezależnie od Twojej motywacji musisz pamiętać, że na rynku ryzykownych aktywów (akcje, kontrakty terminowe, kryptowaluty) nie ma mowy o gwarancji zysku. Dlatego podstawą jest opracowanie własnej, konkretnej strategii. Jedną z najoryginalniejszych jest tzw. podejście kontrariańskie. Na czym ono polega? Sprawdź to w naszym poradniku.

„Z trendem się nie walczy”

To najbardziej klasyczna zasada obowiązująca na rynkach finansowych, określana też mianem „Trend is your friend”. Nie wszyscy jednak się tego trzymają. Opozycją jest właśnie postawa kontrariańska, czyli granie przeciwnie do tego, co robi rynek.

Przykładowo: jeśli masz wrażenie, że wszyscy obstawiają dalsze wzrosty cen ropy naftowej, to jako kontrarianin postawisz pozycję na spadki notowań tego surowca, czyli po prostu pójdziesz w swojej inwestycji pod prąd. Choć wydaje się to szaleństwem, to w rzeczywistości przy dobrej, rzetelnej analizie i wyczuciu rynku można na takiej postawie zarobić gigantyczne pieniądze.

Chyba najsłynniejszym przypadkiem podejścia kontrariańskiego w ostatnich latach była strategia obrana przez Michaela Burry’ego, bohatera kultowego już filmu „Big Short”. Burry wbrew trendom rynkowym w 2007 roku zaczął „shortować” (czyli obstawiać spadki) amerykański rynek nieruchomości i zabezpieczonych nimi papierów dłużnych. Krach, który wpędził świat w ogromny kryzys finansowy, uczynił z inwestora bardzo bogatego człowieka.

To bardzo ryzykowna strategia

Podejście kontrariańskie jest ciekawą opcją wyłącznie dla doświadczonych inwestorów. Tutaj nie ma miejsca na przypadkowe działania czy granie przeciwko rynkowi tylko w oparciu o przeczucie. Musisz umieć dostrzec symptomy mogące wskazywać na odwrócenie się trendu, jednocześnie będąc przygotowanym na to, że chwilowo pojawią się niemałe straty.

W uskutecznieniu podejścia kontrariańskiego bardzo przydaje się umiejętność analizy technicznej wykresów oraz analizy fundamentalnej konkretnych klas aktywów. Niezbędne jest również zwykłe szczęście. Taka postawa może dać wielką satysfakcję i pieniądze, gdy uda Ci się dobrze obstawić, natomiast wiąże się też z ogromnym ryzykiem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.