Podstawowe zasady długoterminowego inwestowania w akcje

Maciej Piwowski
03.01.2023

Długoterminowe inwestowanie to termin obcy większości osób grających na polskiej giełdzie. Zupełnie inaczej wygląda to chociażby w USA, gdzie gospodarstwa domowe bardzo często lokują swoje oszczędności na rynku akcyjnym i to na wiele, wiele lat. Jeśli chcesz pójść tym śladem, to na dobry początek poznaj podstawowe zasady długoterminowego inwestowania w akcje (horyzont minimum 5-letni).

Wybierz spółki dywidendowe

To najważniejsza zasada. Spółki dywidendowe nie tylko regularnie dzielą się zyskiem z akcjonariuszami, ale również systematycznie się rozwijają, co podnosi ich wartość w długim terminie. Takie spółki są najlepszym wyborem do portfela, z którym nie zamierzasz nic robić przez lata.

Opracuj własną strategię zarządzania portfelem

Chodzi tutaj przede wszystkim o to, aby regularnie dokładać do portfela akcje wybranych spółek, ewentualnie przeprowadzać roszady pod wpływem jakiegoś istotnego dla Ciebie sygnału – na przykład zmian korporacyjnych w spółce.

Nie zaglądaj codziennie na notowania

Inwestowanie długoterminowe eliminuje element stresu towarzyszącego kupowaniu akcji, ale tylko pod warunkiem, że nie będziesz się emocjonować chwilowymi zmianami kursu. Jeśli masz wieloletni horyzont inwestycyjny, to jakie znaczenie dla Ciebie ma to, czy dziś akcje kosztują 150 czy 550 złotych za jeden walor?

Nie uśredniaj ceny zakupu w dół przed odwróceniem się trendu

Uśrednianie w dół nie prowadzi do niczego dobrego. Jeśli Twoja spółka jest w wyraźnym trendzie spadkowym (co w przypadku inwestowania długoterminowego jest nie do uniknięcia), to cierpliwie poczekaj na odwrócenie się trendu i dopiero wtedy zacznij dobierać akcje, aby uśrednić cenę zakupu.

Reinwestuj dywidendę

Dywidenda wypłacana przez spółkę powinna zostać spożytkowana na zakup kolejnych akcji, a nie przejedzona. Nie ulegaj pokusie wydania tych pieniędzy. Reinwestowanie dywidendy w większości przypadków istotnie podnosi stopę zwrotu z inwestycji.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.