Popularne prawdy giełdowe, które warto znać (i nawet się do nich stosować)

Jerzy Biernacki
30.05.2022

Każdy początkujący inwestor giełdowy prędzej czy później zetknie się z popularnymi powiedzeniami, których znacznie nie zawsze jest jasne. Warto je poznać, ponieważ są to uniwersalne prawdy, które rzeczywiście mogą ułatwić podejmowanie rozsądnych, zyskownych decyzji inwestycyjnych. Najważniejsze przykłady omawiamy i wyjaśniamy w naszym poradniku.

Kupuj plotki, sprzedawaj fakty

W tym powiedzeniu chodzi o to, aby kupować akcje spółek, których notowania mogą w najbliższym czasie rosnąć pod jakieś wydarzenie. Rynek to wycenia, dlatego kolejni inwestorzy przyłączają się do procesu zwiększania wartości waloru. Trzeba tutaj jednak uważać, aby w odpowiednim momencie wyjść z inwestycji i nie dać się „powiesić na haku”, czyli ubrać w akcje na samej górce.

Przykładowo: na rynku pojawiła się informacja, że jakaś spółka może opublikować świetne wyniki finansowe. Kupujemy jej akcje np. po 20 złotych za sztukę i czekamy, aż wzrosną do np. 30 złotych, kasując 50% zysku. Sprzedajemy akcje albo zaraz po ogłoszeniu wyników, albo tuż przed tym.

Kapitał płynie od niecierpliwych do cierpliwych

To najważniejsza zasada, do której powinien się stosować każdy inwestor giełdowy. Stoi ona w kontrze do spekulacji, czyli inwestowania krótkoterminowego. W tej strategii chodzi o to, aby kupić akcje dobrych spółek, silnych fundamentalnie i nie ulegać emocjom towarzyszącym panicznej wyprzedaży.

Kupuj, gdy leje się krew

To powiedzenie odnosi się do wspomnianej przed chwilą panicznej wyprzedaży. W każdym cyklu giełdowym przychodzą momenty korekcyjne. Rynek obniża wyceny danych akcji, aby stworzyć przestrzeń do dalszych wzrostów. Jeśli nie ulegniesz negatywnym emocjom i nie sprzedasz swoich akcji w dołku, a wręcz powiększysz swój portfel, to długoterminowo powinieneś na tym zyskać.

Nie graj przeciwko rynkowi

Tej zasady należy się trzymać zawsze, niezależnie od tego, jak zapatrujemy się na daną spółkę. Jeśli widzisz, że rynek – czyli większość inwestorów – stracił wiarę w jakieś aktywo, to nie zakładaj, że rynek na pewno się myli. Lepiej jest grać z rynkiem, czyli nie zostawać z akcjami, których wycena z tygodnia z na tydzień jest coraz niższa i ten trend się utrwala.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.