Sposoby na inwestowanie dla początkujących. I dysponujących niskim kapitałem!

Remigisz Szulc
23.05.2018

Jeśli sądzisz, że mając np. 1000 złotych, nie masz co marzyć o inwestowaniu, to jesteś w błędzie. Nawet tak niewielka kwota umożliwia jej sensowne pomnożenie. Nie trzeba mieć przy tym bogatej wiedzy inwestycyjnej. Istnieją bardzo proste sposoby na zainwestowanie skromnego kapitału i nie poniesienie z tego tytułu zbyt dużego ryzyka. Gotowe pomysły znajdziesz w naszym poradniku.

Lokata bankowa

Jest to zdecydowanie najbezpieczniejsza i najprostsza forma inwestowania oszczędności. Lokaty bankowe nie pozwalają co prawda zarobić dużych pieniędzy, ale i tak są lepszym rozwiązaniem niż powierzenie swojego skromnego kapitału jakiemuś finansowemu hochsztaplerowi. Zdecydowana większość lokat oferowanych na naszym rynku wymaga wpłaty minimum 1000 złotych. W sam raz dla początkujących i chcących mieć święty spokój.

Konto oszczędnościowe

Alternatywa dla lokaty. Konta oszczędnościowe są niżej oprocentowane, ale mają zasadniczą zaletę: pozwalają zachować stały dostęp do swoich pieniędzy. Środki z konta możesz wypłacać i na nie wpłacać, kiedy tylko masz na to ochotę – licz się jednak z koniecznością zapłacenia prowizji (darmowa jest tylko pierwsza wypłata w miesiącu).

Promocje bankowe

To coś dla tych, którzy mają trochę wolnego czasu i lubią polować na różne okazje. Promocje bankowe pojawiają się regularnie, bo dla banków to czysty zysk. Gwarantując jakiś bonus, najczęściej w postaci gotówki, mogą łatwo pozyskać nowych klientów. Najczęstsze formy promocji, to:

  • Bonus finansowy za założenie konta
  • Zwrot części wydatków
  • Pieniądze za założenie lokaty
  • Nagroda finansowa za polecenie konta znajomym

Crowdfunding

Jest to stosunkowo mało znana forma inwestowania, która jednak sukcesywnie zyskuje na popularności. Crowdfunding to system pożyczek społecznościowych. Polega to na tym, że wpłaca się swoje pieniądze na konto np. firmy deweloperskiej, która z zebranego kapitału wybuduje osiedle domów jednorodzinnych. Zysk z ich sprzedaży zostanie podzielony pomiędzy inwestorów.

Rada

Trzeba tutaj jednak bardzo uważać, bo na rynku pojawiło się już mnóstwo oszustów wykorzystujących ludzką naiwność i obiecujących nierealne zyski.

Jak widzisz skromny kapitał nie musi być przeszkodzą do tego, by zacząć pomnażać oszczędności. Pamiętaj jednak, że mając do dyspozycji niewielkie oszczędności, nie możesz sobie pozwolić na zbyt duże ryzyko.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.