Sprawdź, zanim klikniesz "zapłać". Najważniejsze zasady bezpiecznych zakupów w sieci

Piotr Kowalczyk
22.01.2020

Płatności online to nieodłączny element naszych czasów. Powinniśmy jednak korzystać z nich uważnie – Internet jest pełen pułapek, przez które możemy stracić pieniądze, a nawet dostęp do kont bankowych i kart płatniczych. Sprawdź, na co zwracać uwagę, by nie paść ofiarą oszustwa!

Po pierwsze – weryfikuj adres strony

Oszuści często wykorzystują właśnie nieuwagę kupujących. Warto zapamiętać adresy stron, na których zazwyczaj dokonujemy płatności online. Przy następnych zakupach wystarczy na bieżąco weryfikować, czy adres, na którym się znajdujemy jest prawidłowy. Często stronę oszusta od prawdziwej wersji dzieli różnica jednej litery, cyfry czy znaku specjalnego, trudna do zauważenia na pierwszy rzut oka. Właśnie dlatego warto dokładnie przyglądać się adresom!

Po drugie – nie korzystaj z usług nieznanych pośredników

Większość sklepów internetowych umożliwia płatności za pośrednictwem doświadczonych firm, takich, jak np. przelewy24.pl. Korzystając z usług sprawdzonych pośredników zyskujemy pewność, że nasze dane i pieniądze są w pełni bezpieczne. Decydując się na zakupy z małych sklepów, które dopiero wchodzą na rynek, warto upewnić się, czy umożliwiają płatności za pośrednictwem sprawdzonych firm, czy może – korzystają z usług nieznanych, zwykle niepewnych pośredników. Nieraz całe sklepy potrafią być mistyfikacją powstałą na potrzeby oszustwa!

Po trzecie – uważaj na oszustów w social mediach

Ostatnio w mediach społecznościowych spotykamy się z plagą oszustów, którzy wysyłają w wiadomościach prywatnych czy za pośrednictwem postów dziwne linki. Często otrzymujemy je od naszych znajomych – a raczej oszustów, którzy przejęli ich konta. Wiadomości często dotyczą spraw delikatnych, takich jak zbiórki, fundacje, pomoc dzieciom czy ludziom starszym. Warto, wchodząc w link, zweryfikować, czy strona, na którą zostajemy przekierowani nie jest wytworem oszustów – i pod żadnym pozorem nie naciskać ,,zapłać” bez weryfikacji strony! Jeśli nie jesteśmy pewni źródła linku, najlepiej w ogóle go nie otwierać.

Internetowe płatności są z reguły bardzo dobrze zabezpieczone – a oszustwa wykorzystują najczęściej przede wszystkim ludzką nieuwagę. Jeśli tylko staniemy się uważnymi obserwatorami, z łatwością unikniemy przykrych niespodzianek!

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.