Sprzedaż akcji mocno przecenionej spółki: kiedy warto to zrobić?

Maciej Piwowski
23.10.2023

„Spokojnie, zaraz odbije” – to standardowe hasło używane przez mniej doświadczonych graczy i inwestorów giełdowych. Ślepa wiara w spółki we własnym portfelu to częsty błąd, który może skutkować poważnymi, krótkoterminowymi stratami. Pamiętaj, że akcje nigdy nie są tak tanie, żeby nie mogły być tańsze. Bywają sytuacje, w których trzeba się pogodzić ze stratną pozycją i po prostu się jej pozbyć. Sprawdź, kiedy warto sprzedać akcje mocno przecenionej spółki.

Źle czujesz się z tą pozycją w portfelu

Choć w inwestowaniu nie należy się kierować emocjami, to faktem jest, że jeśli jakaś pozycja w portfelu Cię irytuje, nie możesz już na nią patrzeć i nie masz zamiaru uśredniać ceny, to trzeba się takiej spółki pozbyć, przełknąć stratę i wyciągnąć z tej sytuacji konstruktywne wnioski.

Nie ma żadnych sygnałów zmiany trendu

Rynek rzadko się myli, a pojedynczy inwestor nigdy nie powinien grać przeciwko niemu. Jeśli sukcesywnie spada wolumen obrotu na spółce, kurs pikuje od dobrych kilku tygodni, łamiąc wszelkie wsparcia na wykresie, a do tego spółka raportuje coraz gorsze wyniki, to nie ma żadnego uzasadnienia (poza naiwną wiarą), aby dłużej trzymać taką pozycję w portfelu.

Otoczenie makroekonomiczne nie sprzyja spółce

Takim klasycznym przykładem będzie wchodzenie gospodarki w recesję, co zawsze ma negatywny wpływ na konsumpcję prywatną. W takim otoczeniu raczej nie inwestuje się w spółki, których model biznesowy opiera się o sprzedaż detaliczną. Jeśli masz taką spółkę, której notowania wciąż spadają, to prawdopodobnie nie ma co liczyć na odbicie i należy się jej po prostu pozbyć z portfela.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie