Tankowanie rujnuje Twój portfel? Sprawdź, jak na tym zaoszczędzić

Piotr Kowalczyk
27.06.2022

Wszyscy kierowcy jadą na tym samym wózku. Paliwa w naszym kraju są rekordowo drogie, a to oznacza nieuchronne drenowanie domowych budżetów. Jeśli np. pokonujesz miesięcznie około 2000 kilometrów, to pomiędzy styczniem a czerwcem 2022 roku zostawiasz na stacjach benzynowych o 500-600 złotych więcej! Tym bardziej powinieneś skorzystać ze sposobów na oszczędzanie na tankowaniu. Najlepsze znajdziesz w naszym poradniku.

Ogranicz korzystanie z samochodu do niezbędnego minimum

To podstawowa rada, do której powinieneś się od razu zastosować. Zastanów się, czy na pewno musisz korzystać z samochodu tak często jak do tej pory. Może warto przesiąść się na rower? Może to dobry czas, aby zainwestować w hulajnogę elektryczną? Czy nie jesteś w stanie chodzić po zakupy pieszo? Odpowiedz sobie na wszystkie te pytania.

Odchudź swój samochód

Mamy na myśli zrobienie porządków w samochodzie i pozbycie się rzeczy, z których nie korzystasz, a tylko zwiększają masę pojazdu. Nie musisz wozić w bagażniku pełnej bańki płynu do spryskiwaczy, butelek z olejem, a jeśli poruszasz się tylko po mieście, to także koła zapasowego. Koniecznie zdejmij nieużywany bagażnik dachowy!

Tankuj po drodze

Chodzi o to, aby nie ulegać presji tankowania na najtańszej stacji w mieście, do której najpierw musisz dojechać kilka czy kilkanaście kilometrów. Lepiej jest tankować po drodze, oszczędzając tym samym paliwo.

Obniż komfort jazdy samochodem

Nie obejdzie się bez tego, jeśli naprawdę chcesz zacząć oszczędzać na tankowaniu. Nie korzystaj z klimatyzacji, nie otwieraj okien i szyberdachu podczas szybszej jazdy, a wybierając się w trasę korzystaj z dróg gminnych i powiatowych, na których rozwija się mniejsze prędkości (i tym samym zużywa mniej paliwa).

Rozważ opcję wspólnych dojazdów do pracy

Porozmawiaj z kolegami w pracy i spróbujcie dojeżdżać do niej jednym samochodem – na przykład na zmianę. Zrzucajcie się na paliwo, co przy dwóch lub trzech osobach już da naprawdę odczuwalne oszczędności.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.