TOP 5 najciekawszych inwestycji alternatywnych

Inwestowanie pieniędzy to doskonały, sprawdzony przez wieki sposób na ich pomnażanie. Problem w tym, że nikt nie ma w 100% pewnego patentu na bezpieczne i zyskowne inwestycje. Inwestorzy muszą więc podejmować ryzyko, którego skala jest zwykle wprost proporcjonalna do wysokości profitów. Inwestować można dziś niemal we wszystko, ale w niespokojnych ekonomicznie czasach szczególnym zainteresowaniem zaczynają się cieszyć inwestycje alternatywne. Wymieniamy 5 najciekawszych przykładów.

  1. Wino – to jeden z najpopularniejszych i najbardziej cenionych trunków na świecie. Szlachetne wina najlepszych marek potrafią osiągać zawrotne ceny, nic więc dziwnego, że wino stało się celem inwestycyjnym. Trunek można kupować bezpośrednio w winnicach, na prywatnych aukcjach, handlować z kolekcjonerami lub korzystać z giełd winiarskich – najbardziej znana jest London International Vintage Exchange. Można tam znaleźć aktualne notowania konkretnych gatunków win. Najwyższe ceny osiągają oczywiście limitowane odmiany Bordeaux.
  2. Whisky – najsłynniejszy towar eksportowy Szkocji i Irlandii (oba kraje do dziś kłócą się o to, gdzie narodziła się whisky), którego spożycie na całym świecie regularnie rośnie. Najlepsze whisky osiągają bardzo wysokie ceny na rynku kolekcjonerskim – niepobitym do dziś rekordem jest 630.000 dolarów, jakie pewien kolekcjoner zapłacił za butelkę Macallan M. Whisky ma własne indeksy giełdowe, a prywatni inwestorzy mogą inwestować w ten alkohol za pośrednictwem wyspecjalizowanych brokerów.
  3. Zabytkowe samochody – aby zacząć w nie inwestować nie trzeba mieć wcale niebotycznej gotówki. Wystarczy znać się na motoryzacji, mieć trochę szczęścia i być cierpliwym. W wielu stodołach na świecie stoją prawdziwe samochodowe perełki, których właściciele nie zawsze zdają sobie sprawę, że są w posiadaniu skarbu. Zabytkowe samochody tylko zyskują na wartości, dlatego jest to dość bezpieczna inwestycja – choć odłożona w czasie.
  4. Sztuka – inwestowanie w sztukę jest bardzo popularne na świecie, w tym w Polsce. Oczywiście wymaga to znajomości tematu i wrodzonego poczucia estetyki lub otoczenia się zaufanymi doradcami. Mając dużą gotówkę można inwestować w tzw. pewniaki, czyli dzieła wybitnych malarzy czy rzeźbiarzy. Przy ograniczonym budżecie lepiej jest stawiać na młodych artystów i liczyć, że ich prace po latach znacznie zyskają na wartości.
  5. Kamienie szlachetne – dają znacznie większą stopę zwrotu niż gotowa biżuteria, ale wymagają posiadania sporej gotówki i choćby odrobiny wiedzy na ich temat. Szczególnie dobrą inwestycją są diamenty, które na przestrzeni ostatnich lat wyłącznie drożały i dawały solidnie zarobić.

Inwestycji alternatywnych jest oczywiście znacznie więcej, by wymienić jeszcze wirtualną walutę, numizmaty czy metale szlachetne. Ważne jest, aby choć trochę interesować się przedmiotem swojej inwestycji, ponieważ to ograniczy ryzyko włożenia pieniędzy w coś, co okaże się finansową pułapką.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.