Trzy złote zasady inwestowania

Mateusz Nowak
23.12.2015

Inwestowanie w akcje pozwala na osiągnięcie większego zysku niż trzymanie pieniędzy na koncie oszczędnościowym. Wiąże się jednak z ryzykiem, którego nie można uniknąć. Znajomość zasad funkcjonowania rynku kapitałowego, wiedza o branży, w którą się inwestuje, a także trzymanie emocji na wodzy i działanie według planu pomagają zminimalizować ryzyko inwestycji.

Inwestuj w to, na czym się znasz

Osoby, które znają się na przemyśle odzieżowym i obuwniczym, są na bieżąco z modą i ofertą firm z tej branży, a także potrafią przewidzieć sezonowe i długoterminowe trendy, powinny zainteresować się akcjami spółek, których działalność obejmuje produkcję odzieży i obuwia, np. Gino Rossi, LPP. Natomiast ci, którzy lepiej orientują się w branży energetycznej, znają uwarunkowania jej rozwoju oraz czynniki wpływające na jego ograniczenie, powinni rozważyć zainwestowanie w jedną ze spółek z sektora energetycznego, np. w Energę lub w Tauron.

Wiedzę o funkcjonowaniu konkretnej spółki można zdobyć, śledząc informacje pojawiające się na jej stronie internetowej w zakładce poświęconej relacjom inwestorskim.

Zrób plan inwestowania

Na podstawie wiedzy o funkcjonowaniu rynku kapitałowego oraz danej branży, analiz (fundamentalnej i technicznej), swoich potrzeb oraz możliwości finansowych inwestor powinien określić:

  • - minimalny cel inwestycyjny,
  • - maksymalne ryzyko, na które jest gotowy,
  • - horyzont czasowy inwestycji,
  • - część oszczędności do zainwestowania,
  • - spółki, w które chce zainwestować.

Nie podejmuj decyzji pod wpływem emocji

Wartość kursu akcji będzie się zmieniała w zależności od czynników takich jak np.: zmiany prawne sprzyjające funkcjonowaniu spółki, sezonowy popyt na produkty i usługi danej spółki. Jednym z najczęstszych błędów jest podejmowanie decyzji o kupnie lub sprzedaży akcji wyłącznie na podstawie emocji wywołanych spadkiem lub wzrostem cen akcji. Kurs akcji po chwilowym spadku może wzrosnąć, a po chwilowym wzroście spaść. Przestrzeganie planu pomaga przeczekać takie krótkotrwałe zmiany.

Wiedza, plan i panowanie nad emocjami to 3 zasady, które pomagają uniknąć strat podczas inwestowania w akcje.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.