Typy inwestycyjne z forów internetowych? Lepiej uważaj!

Andrzej Winnicki
31.01.2024

Internet to źródło wiedzy, inspiracji, ale też ogromu bzdur. Aby się o tym przekonać wystarczy wejść na dowolne forum poświęcone inwestycjom, zwłaszcza giełdowym. Niestety, trafia na nie również wielu początkujących inwestorów, którzy podejmują decyzje inwestycyjne w oparciu o tzw. typy zamieszczone przez anonimowych użytkowników. To prosta droga do utraty kapitału, o czym przekonujemy w naszym poradniku.

Nikt nie publikuje rekomendacji bezinteresownie

To najważniejsze, z czego musisz sobie zdać sprawę. Rekomendacje czy typy ludzi z forów internetowych mogą być obliczone na np. tzw. „nagonienie” kupujących lub wręcz odwrotnie: wywołanie paniki wśród drobnych inwestorów w celu zdołowania kursu i tańszego zakupu papierów.

Nie jesteśmy w stanie zweryfikować kwalifikacji typującego

Nigdy nie wiemy, kto opublikował dany post, kim jest, jakie ma doświadczenie na rynku, co osiągnął, ani jaki jest jego cel. Tutaj musi obowiązywać zasada mocno ograniczonego zaufania do twierdzeń pochodzących od osób, które są przecież całkowicie anonimowe.

Fora służą manipulowaniu początkującymi inwestorami

Fora internetowe poświęcone inwestowaniu stanowią świetne narzędzie dla m.in. funduszy inwestycyjnych czy po prostu grup złożonych z indywidualnych inwestorów, których celem jest manipulowanie rynkiem. Najłatwiejszymi ofiarami takich działań są osoby stawiające pierwsze kroki na rynku, które są bardzo podatne na sugestie. Nieprzypadkowo nazywa się ich „dawcami kapitału”.

Sugerując się informacjami znalezionymi na jakimś forum podejmujesz bardzo duże ryzyko i musisz liczyć się ze stratą. Znacznie rozsądniej jest podejmować decyzje inwestycyjne w oparciu o własne analizy, co oczywiście wymaga edukacji i zebrania doświadczenia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie