Uśrednianie ceny zakupu akcji – w górę czy w dół?

Piotr Kowalczyk
08.05.2023

Zakup akcji to tylko jeden z etapów inwestowania w walory giełdowe. Większość inwestorów w pewnym momencie zacznie rozważać powiększenie swojej pozycji, czyli dokupienie kolejnych akcji tej samej spółki. Pytanie tylko, czy robić to po wzroście kursu, czy po spadku? To odwieczny dylemat, który nazywamy uśrednianiem ceny zakupu akcji w górę lub w dół. Obie metody krótko omawiamy w naszym poradniku.

Uśrednianie w górę

O uśrednianiu w górę mówimy wtedym, gdy kupujemy akcje danej spółki po cenie wyższej niż wynosi obecna średnia cena zakupu. Takie rozwiązanie ma sens w kilku przypadkach:

  • Gdy na walorze powstał wyraźny trend wzrostowy;
  • Gdy patrzymy na inwestycję długoterminowo, wierzymy w spółkę i obecny kurs nie ma dla nas żadnego znaczenia;
  • Gdy pojawiła się jakaś ważna informacja dyskontowana przez rynek i szykuje się dynamiczny rajd cenowy (trzeba tylko wyczuć moment sprzedaży akcji blisko szczytu);

Uśrednianie w dół

Wielu doświadczonych inwestorów oraz legend Wall Street przestrzega przez uśrednianiem w dół. Dokładanie pieniędzy do stratnej pozycji jest bardzo ryzykowne i nie daje gwarancji, że pewnego dnia kurs wróci powyżej średniej ceny zakupu.

Uśrednianie w dół nieprzypadkowo często określa się mianem łapania spadających noży, które mogą nieźle pokaleczyć.

Kiedy warto rozważyć uśrednienie ceny w dół?

  • Gdy mamy pewność, że to tylko korekta;
  • Gdy długoterminowe perspektywy są dobre, spółka ma solidne fundamenty, a obecna przecena jest spowodowana wyłącznie spadkiem zainteresowania rynku czy globalnie złą sytuacją na giełdach;
  • Gdy masz bardzo dużą stratę na pozycji, nie chcesz już jej likwidować, a kurs zdaje się być na dnie;

Wybór strategii uśredniania ceny zakupu akcji nie jest łatwy i zależy od indywidualnej sytuacji inwestora, apetytu na ryzyko oraz odporności psychicznej. Ważne, aby nie kupować akcji spontanicznie, bez analizy – „bo ładnie urosło” czy „bo mocno spadło i na pewno zaraz odbije”.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie