Uszkodzony banknot: czy można go wymienić?

Antoni Kwapisz
04.11.2019

Do uszkodzenia banknotu może dojść w zupełnie prozaicznej sytuacji, np. podczas energicznego wyciągania go z portfela. Warto zatem wiedzieć, że zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, istnieje możliwość wymiany takiego banknotu na nowy, z reguły o takim samym nominale. Piszemy „z reguły”, ponieważ wszystko zależy od stopnia zniszczenia banknotu. Po szczegóły zapraszamy do naszego poradnika.

Jaki banknot kwalifikuje się do wymiany?

W zasadzie każdy, który jest zniszczony w takim stopniu, że nie da się nim zapłacić w sklepie. Tę definicję wypełniają banknoty, które są odbarwione, przedarte, porysowane lub popisane, zadrukowane oraz poklejone. Ważne jest przy tym to, że do wymiany kwalifikuje się wyłącznie taki banknot, którego autentyczność może zostać potwierdzona.

Czy w zamian otrzymasz banknot o takim samym nominale?

Nie zawsze. Aby móc wymienić zniszczony banknot na taki sam, ale nadający się do zapłacenia nim w sklepie, pieniądz musi spełniać konkretne kryteria. W przypadku, gdy banknot jest przedarty na maksymalnie 9 części, posiadacz musi mieć przy sobie wszystkie jego elementy, a w miejscach przedarcia nie mogą występować ubytki powierzchni. Pracownik banku lub placówki NBP musi mieć przy tym możliwość odtworzenia banknotu – na zasadzie puzzli.

Ponadto banknot o takim samym nominalne otrzymamy w sytuacji, gdy pieniądz jest przedarty, ale w ponad 75% występuje w jednym kawałku.

Co z banknotami, które są mocniej uszkodzone lub posiadacz nie ma przy sobie wszystkich fragmentów? To również dokładnie wyjaśniają przepisy. Jeśli banknot jest zachowany w 45-75%, to posiadacz otrzyma pieniądz o połowie nominalnej wartości przedstawionego banknotu – przykładowo: 10 zł za 20 zł.

Co za tym idzie, posiadając mniej niż 45% powierzchni banknotu, nie będziemy mieć możliwości jego wymiany.

Gdzie można wymienić banknot?

W każdej placówce dowolnego działającego w Polsce banku. Przy czym należy pamiętać, że jeśli kasjer ma jakiekolwiek wątpliwości co do autentyczności banknotu, ma prawo odmówić wymiany. Wówczas trzeba się zgłosić do najbliższego oddziału Narodowego Banku Polskiego, gdzie nie powinno być już żadnych problemów z wymianą. Oddziały NBP funkcjonują w miastach wojewódzkich.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.