Utrata karty płatniczej za granicą: jak zdobyć gotówkę?

Krzysztof Jagielski
27.03.2020

Tytułowa sytuacja jest wyjątkowo kłopotliwa, zwłaszcza, gdy wyjazd zagraniczny ma potrwać jeszcze wiele dni. Tracą kartę płatniczą, na przykład w wyniku kradzieży, zostajemy bez pieniędzy, a więc nie możemy np. kupić jedzenia czy zapłacić za środki komunikacji. Na szczęście z tej, wydawałoby się, beznadziejnej sytuacji można w miarę zgrabnie i szybko wyjść. Sprawdź kilka sposobów na pozyskanie gotówki za granicą.

Pomoc konsula

Polski konsul może udzielić Ci pomocy w tak kłopotliwej sytuacji na kilka sposobów. Jednym z nich jest udzielenie pożyczki. W grę wchodzi również wypłacenie Ci pieniędzy, które wcześniej zostaną przelane na konto Ministerstwa Spraw Zagranicznych – możesz to zrobić przez Internet z własnego konta. W skrajnym przypadku konsul opłaci Ci powrót do domu najtańszym możliwym środkiem transportu.

Przekaz pieniężny

Prosty, ale dość kosztowny sposób na to, aby w miarę szybko uzyskać dostęp do gotówki. Wystarczy poprosić np. rodzinę w Polsce, aby przesłała Ci pieniądze pod wskazany adres. Takie usługi świadczy chociażby działająca na całym świecie firma Western Union. Wadą tego rozwiązania jest dość wysoki koszt – zarówno prowizji, jak również przewalutowania po kursie, który absolutnie nie jest rynkowy.

Konto w zagranicznym banku

Ten sposób wymaga odrobiny zachodu, ale może uratować Ci skórę w gardłowej sytuacji. Zgodnie z prawem unijnym każdy bank działający w kraju Unii Europejskiej musi udostępnić możliwość założenia w nim konta przez obywatela innego państwa Wspólnoty. Procedura zwykle zajmuje jeden dzień – wiele banków umożliwia założenie rachunku online. Po otrzymaniu karty płatniczej do nowego konta wystarczy już tylko przelać na nie pieniądze ze swojego głównego rachunku.

Awaryjna wypłata gotówki

Taką usługę oferują również polskie banki, ale jest ona niestety mocno ograniczona. Z awaryjnej wypłaty gotówki mogą skorzystać tylko posiadacze specjalnych kart oraz korzystający z tzw. Private Banking, czyli usług dla zamożnych klientów. Sama wypłata również jest bardzo kosztowna – prowizje wynoszą przeciętnie 150-175 złotych. Aby skorzystać z takiej opcji lub przynajmniej dowiedzieć się, czy jest to możliwe, najlepiej będzie skontaktować się z infolinią operatora karty płatniczej, czyli VISA lub Mastercard.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.