W czym konto oszczędnościowe jest lepsze niż lokata?

Antoni Kwapisz
27.12.2022

Konto oszczędnościowe i lokata to podobne produkty depozytowe, choć istnieją między nimi dość istotne różnice. Warto je znać przed podjęciem decyzji o założeniu konta lub lokaty. Obecnie banki oferują zbliżone oprocentowanie na obu depozytach, co dodatkowo utrudnia wybór. Dowiedz się zatem, w czym konto oszczędnościowe jest lepsze od lokaty.

Konto możesz założyć praktycznie od ręki

Założenie konta oszczędnościowego jest z reguły łatwiejsze i szybsze. Jeśli korzystasz z bankowości elektronicznej, to możesz to zrobić z poziomu swojego konta – o ile oczywiście Twój bank ma korzystną ofertę. Po założeniu rachunku oszczędnościowego po prostu zlecasz przelew między własnymi rachunkami i od razu widzisz środki na koncie do oszczędzania.

Łatwiejszy dostęp do swoich pieniędzy

Podstawowa przewaga konta oszczędnościowego nad lokatą sprowadza się do tego, że mając konto możesz w dowolnej chwili wypłacić pieniądze lub uzupełnić depozyt. Co ważne, przelew wewnętrzny jest realizowany natychmiast.

Czyli: jeśli wpłacisz na konto oszczędnościowe np. 50 tys. zł i po miesiącu uznasz, że jednak potrzebujesz pilnie 20 tys. zł, to możesz od ręki wypłacić te środki, zostawiając resztę na koncie oszczędnościowym. W przypadku lokaty w grę wchodzi tylko likwidacja, a rozliczenie transakcji może zająć nawet kilka dni.

Zwykle krótszy okres „mrożenia” gotówki

Konta oszczędnościowe oferują promocyjne oprocentowanie na stosunkowo krótki okres 3-6 miesięcy. Jest to zatem dobry wybór dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na „zamrożenie” gotówki na dłużej. Owszem, na rynku są również lokaty 3-6 miesięczne, jednak najlepsze oprocentowanie oferują dłuższe depozyty.

Zawsze zachowujesz możliwość założenia lokaty

Gdy masz do wyboru konto oszczędnościowe i lokatę, to warto zacząć od tego pierwszego. Niech środki popracują np. przez 3 miesiące na koncie, w tym czasie upewnisz się, że nie musisz po nie sięgać, co pozwoli Ci założyć lokatę od razu po zakończeniu okresu promocyjnego oprocentowania na rachunku oszczędnościowym.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie