W czym kredyt jest lepszy niż pożyczka od rodziny?

Mateusz Nowak
04.01.2024

Osoby, które mają ten luksus, że w każdej chwili mogą poprosić najbliższych o finansową pomoc, stosunkowo rzadko korzystają z opcji kredytu bankowego. Tymczasem okazuje się, że pod kilkoma względami kredyt jest lepszy niż pożyczka od rodziny. Zaskakujące? Konkretne przykłady znajdziesz w naszym poradniku.

Bank nie oczekuje wdzięczności

Dla wielu osób będzie to dostateczny argument przemawiający za tym, aby ostatecznie nie skorzystać z pomocy rodziny i zaciągnąć kredyt w banku. Dla tej ostatniej instytucji ważne jest tylko to, aby klient sumiennie spłacał raty i rozliczył się z całego zaciągniętego zobowiązania.

W przypadku pożyczki od rodziny w grę wchodzi dość kłopotliwa wdzięczność, na przykład zobowiązanie się do przedkładania potrzeb bliskich nad własne. Jeśli zapożyczysz się u rodziców, to trudno będzie np. odmówić im niedzielnego obiadu czy zawiezienia na cmentarz, nawet jeśli masz w tym samym czasie zupełnie inne plany.

Kredyt to stosunek czysto profesjonalny

Bank traktuje klienta jak partnera i nie ma w stosunku do niego żadnych uczuć. Współpraca przebiega wyłącznie na niwie profesjonalnej, co ma tę zaletę, że w razie np. opóźnienia w zapłacie raty do głosu dojdą standardowe procedury, a te są w 100% przewidywalne.

Z pożyczką od rodziny jest zupełnie inaczej. Spóźnienie się z oddaniem pieniędzy może rodzić poważne konflikty, nieporozumienia, niepotrzebne podejrzenia i po prostu psuć atmosferę w gronie najbliższych sobie osób.

Bank pożyczy więcej

Tu oczywiście wszystko zależy od majętności rodziny, natomiast raczej rzadko się zdarza, aby najbliżsi byli w stanie pożyczyć np. milion złotych na budowę domu czy kilkaset tysięcy na zakup mieszkania. W banku takie kredyty są na porządku dziennym. Jeśli więc masz duże potrzeby finansowe, a wiesz też, że będziesz w stanie rozliczyć się z bankiem, to kredyt ustaw wyżej niż pożyczkę od rodziny.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie