Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego i… co dalej?

Maciej Piwowski
30.05.2020

Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego jest marzeniem niejednej polskiej rodziny. Na szczęście coraz więcej z nas może sobie na to pozwolić, co zwykle jest efektem wyrzeczeń i wprowadzenia rygorystycznego planu oszczędnościowego. Spłata kredytu przed czasem praktycznie zawsze się opłaca i w dłuższej perspektywie pozwala zaoszczędzić dziesiątki czy nawet setki tysięcy złotych. Do sprawy warto jednak podejść odpowiedzialnie i nie dopuścić do sytuacji, w której wcześniejsze zakończenie umowy z bankiem nie zostanie w żaden rozsądny sposób spożytkowane. Co zatem warto zrobić po przedterminowej spłacie kredytu hipotecznego?

Opłacaj ratę sobie

Chodzi oczywiście o to, aby pomimo wcześniejszego spłacenia kredytu nadal co miesiąc przelewać kwotę odpowiadającą wysokości raty, tyle że na własne konto oszczędnościowe. Można trochę obniżyć tę sumę, ale ważne jest, aby przynajmniej spróbować zachować dotychczasowy reżim finansowy. W ten sposób można sukcesywnie gromadzić oszczędności. Skoro do tej pory się to udawało, dlaczego nie kontynuować tego schematu?

Wpłacaj środki na IKE/IKZE

To jeszcze lepszy pomysł niż przelewanie raty na konto oszczędnościowe – zwłaszcza w dobie bardzo niskich stóp procentowych. Indywidualne Konto Emerytalne lub Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego są produktami wprowadzonymi na mocy ustawy, które mają uchronić Polaków przed głodowymi emeryturami wypłacanymi przez ZUS w przyszłości.

Środki wpłacane na IKE lub IKZE są pieniędzmi prywatnymi – to do Ciebie należy decyzja, komu je powierzysz (może to być na przykład bank, Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych czy Towarzystwo Ubezpieczeniowe).

Buduj poduszkę finansową

Jeśli z jakiegoś powodu nie chcesz lub nie możesz stale odkładać kwoty odpowiadającej racie kredytu, to przynajmniej spróbuj jeszcze przez kilka miesięcy zacisnąć zęby i odłożyć środki, które będą pełnić funkcję tak zwanej poduszki finansowej. Powinna to być suma w wysokości minimum trzech miesięcznych dochodów gospodarstwa domowego, a optymalnie sześciu. Taka poduszka chroni przed nagłymi wydatkami i wynikającymi z nich problemami finansowymi – na przykład wysokim kosztem naprawy samochodu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.