Wybieramy konto osobiste w banku – najważniejsze rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę

Piotr Kowalczyk
16.09.2021

Większości z nas trudno byłoby sobie wyobrazić codzienne funkcjonowanie bez dostępu do konta bankowego. Jeśli Ty wciąż go nie masz lub chcesz zmienić obecny rachunek i przenieść się do innego banku, to w naszym poradniku znajdziesz kilka praktycznych wskazówek. Ułatwią Ci one wybranie naprawdę dobrego konta osobistego, za które przede wszystkim nie będziesz przepłacać.

Koszty i sposoby na ich uniknięcie

Obecnie coraz trudniej jest znaleźć całkowicie darmowe konto osobiste. Banki wszelkimi sposobami wprowadzają różnego rodzaju opłaty, co zakrawa na absurd – w końcu powierzamy im swoje pieniądze, którymi mogą swobodnie obracać. Dlatego postaraj się znaleźć taki rachunek, za który nie będziesz musiał płacić ani złotówki.

Pamiętaj, że czasami będzie to wymagać nieco zachodu. Przykładowo: z opłaty za prowadzenie konta zwalnia otrzymanie na nie wpływu w wysokości minimalnej wymaganej kwoty. Z kolei opłaty za kartę płatniczą można uniknąć dokonując w miesiącu konkretnej liczby transakcji bezgotówkowych.

Darmowe bankomaty

Jeśli masz w zwyczaju wypłacać pieniądze z bankomatów, to ważnym kryterium wyboru konta osobistego będzie dla Ciebie to, czy bank zapewnia dostęp do wystarczająco dużej liczby bezprowizyjnych maszyn. Na szczęście nadal można znaleźć rachunki osobiste, które gwarantują darmową wypłatę z wszystkich bankomatów w Polsce, niezależnie od tego, kto jest ich właścicielem/operatorem.

Serwis transakcyjny i aplikacja mobilna

Wiele osób kompletnie nie zwraca na to uwagi, tymczasem zarówno serwis internetowy, jak i aplikacja mobilna mają naprawdę duży wpływ na satysfakcję z posiadania konkretnego rachunku osobistego. Dziś większości operacji na koncie dokonujemy online, dlatego ważne jest, aby móc to robić wygodnie, szybko i bez irytowania się przy każdym logowaniu.

Nawet jeśli obecnie nie korzystasz z żadnej aplikacji bankowej, to uwierz, że jeśli trafisz na dobre narzędzie tego typu, to nie będziesz już mógł sobie wyobrazić innej formy „bankowania”. Aplikacja umożliwia błyskawiczne zlecanie przelewów, odbieranie powiadomień, kontrolowanie stanu konta, zatwierdzanie transakcji etc.

Kontakt z bankiem

Wybierając konto osobiste w konkretnym banku na pewno warto sprawdzić, czy ma on swój oddział w naszej miejscowości. Dobrze jest móc podejść do okienka i załatwić jakąś sprawę z pomocą specjalisty czy np. awaryjnie wpłacić lub wypłacić większą sumę pieniędzy. Dodatkowo zwróć też uwagę na opcje kontaktu z bankiem – czy udostępnia on wideorozmowę, chat z konsultantem oraz infolinię działającą do późnych godzin wieczornych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.