Zanim zainwestujesz w kryptowaluty

Antoni Kwapisz
06.04.2018

Niebywały sukces Bitcoina jednych fascynuje, innych przeraża, a niemal każdego ciekawi. To zadziwiające, jak coś, czego większość ludzi kompletnie nie rozumie, mogło stać się przedmiotem globalnej dyskusji i niemalże ekonomicznej histerii. Faktem jest kryptowaluty będą zyskiwać na znaczeniu. To kusi indywidualnych inwestorów, którzy widzą w tym sporą szansę na spektakularny zarobek. Tobie też chodzi po głowie pomysł zainwestowania w kryptowaluty? Dobrze się nad tym zastanów!

Najpierw dokładnie poznaj temat

Jeśli wydaje Ci się, że dowiesz się wszystkiego o kryptowalutach z przekazów medialnych, to jesteś w ogromnym błędzie. Temat wirtualnej waluty jest naprawdę bardzo skomplikowany, zahacza o elementy kryptografii i zaawansowanej informatyki.

Bez dokładnej analizy, przeczytania fachowych artykułów, przewertowania forów i obejrzenia wywiadów z przedstawicielami tej branży, nie zrozumiesz dobrze istoty kryptowalut. Inwestowanie w coś, o czym nie masz pojęcia, jest fatalnym pomysłem. Bez względu na to, czy mówimy o Bitcoinie czy owocach.

Bierz pod uwagę ogromne ryzyko straty

Rynek kryptowalut wciąż nie jest unormowany. Ponieważ Bitcoin i jego klony nie mają żadnego emitenta i nie są powiązane z bankami centralnymi czy fundamentami gospodarki, nie ma sposobu na to, by znaleźć jakiś klucz rządzący kursem kryptowalut. Wzrosty i spadki często są pochodną przypadku oraz paniki lub przesadnego optymizmu.

Nie ma więc mowy o czymś takim, jak dobry moment wejścia i wyjścia. Musisz się zatem liczyć z tym, że inwestując w Bitcoina wszystko stracisz. Możesz jednak także dużo zarobić. Nikt nie powie Ci jednak, co o tym decyduje.

Nie licz na bierność rządów

Idea Bitcoina jest piękna: wolność od skostniałego, skorumpowanego systemu bankowego i nieodpowiedzialnych decyzji rządzących. To jednak tylko ułuda. Rynek kryptowalut prędzej czy później zostanie uregulowany, bo za temat ostro zabierają się instytucje finansowe w kolejnych krajach. Regulacje natomiast mogą mieć nieprzewidywalny wpływ na przyszłe kursy Bitcoina i jemu podobnych tworów.

Dywersyfikuj inwestycje

Inwestycja w kryptowaluty może być naprawdę dobrym pomysłem. Musisz jednak znaleźć dla niej jakieś alternatywy. Dywersyfikacja inwestycji pozwoli Ci ochronić część kapitału przed stratą, a tym samym zminimalizować ryzyko bankructwa.

Mamy nadzieję, że po lekturze tego poradnika udało Ci się ochłonąć. Kryptowaluty to szalenie ciekawy rynek, ale wciąż na tyle niezbadany, że nie może być oczywistym celem inwestycji dla osób dysponujących ograniczonym kapitałem. Zacznij więc od edukacji, aby podjąć w pełni świadomą decyzję.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.