Zapomniałeś zabrać pieniądze wypłacone z bankomatu? Co robić?

Marek Szydełko
27.02.2019

Zapominalstwo to cecha, która może nas narazić na poważne nieprzyjemności. Tymczasem wystarczy chwila dekoncentracji czy przesadny pośpiech, aby doszło do tak prozaicznej sytuacji, jak… niezabranie pieniędzy wypłaconych z bankomatu.  Brzmi kuriozalnie, ale takie przypadki naprawdę się zdarzają. Jeśli i Ciebie dotknie podobny problem, nie panikuj i zacznij działać metodycznie. Dowiedz się, co powinieneś wtedy zrobić.

Najpierw wróć do bankomatu

Nie zakładaj z góry, że na pewno ktoś już sobie przywłaszczył Twoje pieniądze. Jeśli kojarzysz, że za Tobą ciągnęła się kolejka chętnych do skorzystania z bankomatu, po prostu wróć do tego miejsca i sprawdź, czy przypadkiem ktoś nie czeka na Ciebie z Twoimi środkami. Ludzie wciąż potrafią być uczciwi.

Jeśli po pieniądzach nie ma śladu

W takiej sytuacji od razu skontaktuj się z bankiem, który jest wystawcą Twojej karty bankomatowej i złóż reklamację. Jak najbardziej masz do tego prawo! Bank szybko zacznie działać i zaangażuje do tego operatora bankomatu. Podstawą jest ustalenie, czy pieniądze rzeczywiście zostały wypłacone i czy przypadkiem ktoś ich nie ukradł.

Warto wiedzieć, że każdy współczesny bankomat jest wyposażony w kamerę. Dzięki zapisowi z monitoringu operator łatwo dowie się, co właściwie zaszło i podejmie odpowiednie kroki.

Wcale nie jest pewne, że Twoje pieniądze znajdują się już w portfelu jakiegoś innego człowieka. Bankomaty są bowiem zaprogramowane w taki sposób, aby w przypadku niepodjęcia gotówki przez 30 sekund od jej wydania, z powrotem „połykały” pieniądze. W ten sposób powstaje nadwyżka. Operator bankomatu bez trudu ustali, czy masz do czynienia właśnie z taką sytuacją. Jeśli tak, środki zostaną Ci zwrócone na konto.

Pamiętaj!

Zgodnie z prawem bank ma 30 dni na rozpatrzenie Twojej reklamacji. Musisz się więc uzbroić w cierpliwość.

Jeśli natomiast okaże się, że pieniądze zostały ukradzione, operator bankomatu przekaże zapis z monitoringu policji. Udaj się wówczas na najbliższy komisariat i zgłoś kradzież środków. Ustalenie personaliów sprawcy nie powinno stanowić żadnego problemu, zwłaszcza jeśli krótko po przywłaszczeniu cudzej własności… użył własnej karty do wypłacenia pieniędzy ze swojego konta.

Na przyszłość pamiętaj, aby nie wypłacać środków z bankomatu mechanicznie. Skup się na tej czynności, czytaj komunikaty wyświetlane na ekranie, a po wydaniu pieniędzy przelicz całą kwotę. 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.