Absurdalnie wysoka składka OC/AC – co może być przyczyną?

Remigisz Szulc
16.02.2023

Każdy właściciel samochodu co najmniej raz w roku nerwowo sprawdza proponowaną składkę ubezpieczenia OC. Wielu decyduje się również na wykupienie dodatkowej ochrony pojazdu w formie polisy AC. Taki pakiet nigdy nie był tani, natomiast w ostatnich kilku miesiącach zauważamy drastyczne wręcz podwyżki cen u ubezpieczycieli. Dostałeś właśnie absurdalnie wysoką ofertę przedłużenia OC/AC od dotychczasowej firmy? Sprawdź, co może być tego przyczyną.

Utrata zniżek

Na początek zastanów się, czy w ostatnim czasie nie miałeś jakiejś przygody drogowej likwidowanej z Twojego ubezpieczenia. Mogła to być np. drobna obcierka, za której usunięcie ubezpieczyciel zapłacił w ramach AC. Pamiętaj, że firmy ubezpieczeniowe mogą uwzględniać szkody sprzed wielu lat, co zawsze powoduje utratę zniżek – chyba, że wraz z ubezpieczeniem wykupujesz usługę ochrony zniżek.

Zwyżki

Wielu kierowców jest zaskoczonych dowiadując się, że nie tylko nie ma już żadnych zniżek za bezszkodową jazdę, ale wręcz ubezpieczyciel stosuje u nich zwyżki – jak u kierowców podwyższonego ryzyka, na przykład bardzo młodych. To również jest konsekwencja zaliczenia kilku szkód, które były likwidowane z Twojego ubezpieczenia.

Firma nie chce dłużej ubezpieczać Twojego samochodu

Takie sytuacje również się zdarzają. Jeśli nie jesteś już atrakcyjnym klientem dla obecnego ubezpieczyciela, ponieważ np. spowodowałeś kilka szkód, za które firma musiała słono zapłacić, to otrzymasz zaporową ofertę, która w domyśle ma być formą zawoalowanego podziękowania za dotychczasową współpracę. Aby się o tym przekonać po prostu sprawdź oferty innych ubezpieczycieli, korzystając z dowolnej porównywarki internetowej.

Zmiana polityki ubezpieczyciela

W grę wchodzi również scenariusz, w którym dotychczasowemu ubezpieczycielowi nie zależy już na budowaniu trwałych relacji z klientami. Ważniejsze jest pozyskiwanie nowych, na przykład z innej grupy wiekowej, posiadających inne pojazdy itd. Tutaj bardzo wysoka składka może służyć temu, aby zwyczajnie skłonić Cię do przeniesienia się do innej firmy ubezpieczeniowej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie