Assistance dla kampera – na co zwrócić uwagę?

Marek Szydełko
07.08.2023

Kampery, czyli pojazdy kempingowe, to coraz częstszy widok na naszych drogach. Mnóstwo osób przekonało się do karawaningu, podróżując kamperem nawet po całej Europie. Każdy taki wyjazd wiąże się oczywiście z ryzykiem awarii, dlatego rozsądnie jest zainwestować w dobre ubezpieczenie assistance dla kampera. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę wybierając konkretną polisę.

 

Zakres terytorialny

Na początek zawsze sprawdzamy, czy dane ubezpieczenie obowiązuje tylko na terytorium Polski, czy także w innych krajach. Jeśli planujesz podróżować kamperem po Europie, to potrzebujesz assistance obejmującego całą Unię Europejską, Szwajcarię i Norwegię. Problematyczne może być znalezienie ubezpieczenia działającego w Bośni czy w Serbii.

Limit holowania

To bardzo ważne kryterium wyboru assistance. Jeśli kamper ulegnie awarii, której nie da się usunąć na miejscu, to trzeba będzie go odholować do warsztatu. W przypadku podróży zagranicznych szukaj assistance z jak największym limitem holowania – zdarzają się polisy gwarantujące bezpłatne odholowanie kampera na dystansie nawet 1000 kilometrów.

Kontynuacja podróży

Jeśli kamper ulegnie awarii i będzie musiał trafić do warsztatu, to oczywiście kierowca i pasażerowie powinni mieć możliwość dotarcia do celu innym środkiem lokomocji – czy to wynajętym samochodem, czy samolotem/pociągiem etc. Sprawdź, czy assistance obejmuje opcję kontynuacji podróży.

Nocleg dla osób podróżujących kamperem

Jeśli konieczne będzie odholowanie kampera do warsztatu czy tym bardziej do Polski, a do awarii dojdzie za granicą, to przydatnym składnikiem ubezpieczenia okaże się bezpłatny nocleg w hotelu – czy to w oczekiwaniu na naprawdę kampera, czy w ramach przerwy w drodze powrotnej do domu. Warto zwrócić na to uwagę, aby nie musieć później nerwowo organizować sobie noclegu na własny koszt.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie