Co obejmuje ubezpieczenie NNW komunikacyjne?

Krzysztof Jagielski
27.09.2021

Wykupując obowiązkową polisę OC na samochód zawsze otrzymamy od ubezpieczyciela propozycję rozszerzenia jej o ubezpieczenie NNW komunikacyjne. Nie wszyscy się na to decydują, głównie z oszczędności, tymczasem koszt takiego rozszerzenia jest bardzo niski (kilkadziesiąt złotych za rok), a ubezpieczenie NNW może się przydać w najmniej spodziewanym momencie. Co obejmuje taka polisa? Sprawdź to w naszym poradniku.

Wszystko, co może Ci się przytrafić w samochodzie

Ubezpieczenie NNW komunikacyjne, jak sama nazwa wskazuje, obejmuje wszystkie następstwa nieszczęśliwych wypadków, do jakich doszło w wyniku użytkowania samochodu. Co ważne, polisą jest objęty nie tylko kierowca, ale też jego pasażerowie, czyli np. rodzina.

Ubezpieczenie zadziała wtedy, gdy doznamy jakiegoś urazu czy innej szkody osobowej podczas wskazania i wysiadania z pojazdu, jazdy samochodem, załadowywania, rozładowywania pojazdu (np. pakowania bagaży do kufra) lub podłączonej do niego przyczepu, naprawy pojazdu etc.

Nie wszyscy natomiast wiedzą, że ubezpieczenie NNW komunikacyjne chroni kierowcę i pasażerów także przed skutkami wypadków, do jakich doszło na postoju czy w trakcie garażowania pojazdu – przykładem może być tutaj wybuch, wyciek, pożar etc.

Na co można liczyć w ramach polisy NNW komunikacyjnej?

To szczegółowo wyjaśnia OWU dołączone do konkretnej polisy, natomiast ubezpieczyciele zawsze gwarantują swoim klientom szereg takich samych form wsparcia finansowego. Obejmują one przede wszystkim:

  • leczenie szpitalne,
  • rehabilitację,
  • rekonwalescencję,
  • zakup leków, sprzętu ortopedycznego czy ortodontycznego,
  • wypłatę odszkodowania z tytułu czasowej niezdolności do pracy,
  • transport do szpitala,
  • koszt transportu zwłok oraz organizacji pogrzebu,
  • wypłatę odszkodowania w razie śmierci na rzecz osób uposażonych.

Warto przy tym zaznaczyć, że istnieje szereg sytuacji wyłączających odpowiedzialność towarzystwa ubezpieczeniowego. Nie ma co liczyć na odszkodowanie z polisy NNW, jeśli do zdarzenia dojdzie w wyniku działania umyślnego, za co uznawana jest np. jazda samochodem pod wpływem alkoholu czy narkotyków.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.