Co sprawdzić w ubezpieczeniu domu przed wyjazdem na wakacje?

Remigisz Szulc
12.07.2022

Długo wyczekiwany urlop jest już na wyciągnięcie ręki? Możemy tylko zazdrościć! Zanim jednak wyjedziesz na wakacje, to koniecznie zadbaj o kilka spraw. Jedną z nich jest zajrzenie do swojej polisy ubezpieczeniowej domu czy mieszkania i przestudiowanie jej kluczowych zapisów. W końcu nikt nie chce jechać na urlop i zastanawiać się, czy nieruchomość na pewno jest dobrze chroniona przed finansowymi skutkami gwałtownych zjawisk pogodowych czy włamania. Oto co warto sprawdzić.

Zakres ubezpieczenia

Jeśli od lat przedłużasz polisę u tego samego ubezpieczyciela, to prawdopodobnie nie pamiętasz już, jaki jest zakres ochrony. Trzeba to dokładnie sprawdzić. Upewnij się, że polisa chroni zarówno elementy stałe i konstrukcję domu, jak i jego wyposażenie.

Jeśli masz wątpliwości co do zakresu ubezpieczenia lub suma wydaje Ci się zbyt niska, to skontaktuj się z ubezpieczycielem jeszcze przed wyjazdem i poproś o aneksowanie polisy.

Wyłączenia odpowiedzialności

Każdy ubezpieczyciel chroni się przed braniem odpowiedzialności za niektóre zdarzenia. W przypadku ubezpieczeń nieruchomości najczęstszym wyłączeniem są zaniedbania ubezpieczającego. Przykładem może być nieprzeprowadzenie obowiązkowych przeglądów technicznych instalacji elektrycznej, kominowej czy gazowej.

Przestudiuj wszystkie zapisy o wyłączeniu odpowiedzialności ubezpieczyciela i zastanów się, co możesz zrobić, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia takich zdarzeń.

Ważność polisy

Oczywiście przed wyjazdem na wakacje trzeba sprawdzić, czy polisa ubezpieczeniowa jest jeszcze ważna. W codziennym chaosie i pośpiechu łatwo można przegapić mail czy list od ubezpieczyciela z propozycją przedłużenia ochrony.

Dodatkowo radzimy sprawdzić wszystkie zgłoszone zabezpieczenia, przede wszystkim system alarmowy – czy działa, czy nie sprawia jakichś problemów, czy nie wysyła fałszywych powiadomień etc.

Dopiero po sprawdzeniu wszystkich tych rzeczy można ze spokojem jechać na upragniony urlop.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.