Czy można wykupić ubezpieczenie obce dla auta w leasingu?

Krzysztof Jagielski
15.04.2024

Biorąc samochód w leasing trzeba się liczyć z szeregiem ograniczeń w zakresie jego użytkowania. Klasycznym przykładem jest tutaj konieczność wykupienia pełnego pakietu ubezpieczeń, co oczywiście mocno uderza po kieszeni. Wielu leasingobiorców zastanawia się więc, czy istnieje możliwość zawarcia polisy ze „swoim” ubezpieczycielem, poza leasingiem. Wyjaśniamy to w naszym poradniku.

Wszystko zależy od polityki leasingodawcy

Odpowiedzi na tytułowe pytanie musisz poszukać u swojego leasingodawcy. To bank decyduje o tym, czy dopuszcza opcję zawarcia pakietu ubezpieczeń przez leasingobiorcę na własną rękę. Zdarza się, że leasing się na to zgadza, natomiast za dodatkową opłatą, po prostu doliczając „karę” za ubezpieczenie obce – może ona wynosić nawet kilkaset złotych rocznie.

Są również leasingi, które nie widzą problemu w tym, aby klient zawarł ubezpieczenie we własnym zakresie, znajdując najkorzystniejszą ofertę – o ile oczywiście wybrany pakiet spełnia wymagania banku, m.in. wyklucza udział własny w szkodzie i znosi franszyzę integralną.

To nie zawsze się opłaca

Może się jednak okazać, że nawet jeśli leasing pozwala wykupić ubezpieczenie gdziekolwiek indziej, to ta opcja nie będzie do końca opłacalna dla leasingobiorcy. Zawsze warto poprosić o ofertę dealera sprzedającego samochód, która może być naprawdę atrakcyjna, a wręcz bezkonkurencyjna cenowo.

W dodatku decydując się na pakiet dealerski zdejmujemy sobie z głowy masę problemów związanych np. z brakiem akceptacji ubezpieczenia przez leasing czy koniecznością przesłania potwierdzenia zawarcia polisy do banku.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie