Czy musisz przedłużać OC u obecnego ubezpieczyciela?

Antoni Kwapisz
15.04.2021

Tytułowe pytanie zadaje sobie wielu właścicieli pojazdów. Czy rzeczywiście mając ubezpieczenie OC w firmie X i otrzymując propozycję jego przedłużenia musimy się na to decydować? Jakie mogą być konsekwencje odmowy? Jeśli masz podobne wątpliwości, to przeczytaj nasz poradnik, w którym wszystko wyjaśniamy.

Nie jesteś przyspawany do obecnego ubezpieczyciela

Od razu odpowiedzmy na postawione w tytule pytanie: nie, nie masz obowiązku przedłużania ubezpieczenia OC w obecnej firmie ubezpieczeniowej. Jeśli przedstawiona propozycja Ci nie odpowiada, czy to pod względem cenowym czy jakimkolwiek innym, to masz pełne prawo zawrzeć polisę OC w dowolnej innej firmie. Ważne, aby nie dopuścić do powstania przerwy w ciągłości ubezpieczenia (grożą za to wysokie kary finansowe).

Porównaj propozycję z ofertami innych firm ubezpieczeniowych

Jeśli dostałeś już ofertę przedłużenia polisy OC na samochód, to na spokojnie ją przeanalizuj. W dobie Internetu nie ma żadnego problemu z tym, aby w ciągu dosłownie kilku chwil otrzymać kilka czy kilkanaście alternatywnych ofert. Wykorzystaj do tego popularne porównywarki ubezpieczeń, które łatwo znajdziesz w wyszukiwarce Google.

Mając alternatywne oferty możesz już ocenić, czy propozycja złożona przez obecnego ubezpieczyciela jest dla Ciebie korzystna, czy może jednak nie za bardzo. Pamiętaj, że w przypadku OC jedynym kryterium wyboru jest cena, ewentualnie BLS, czyli bezpośrednia likwidacja szkody.

Ponegocjuj

Jeśli oferta przedstawiona przez obecnego ubezpieczyciela jest nieco za wysoka, ale nie absurdalnie droga, to nic nie stoi na przeszkodzie, abyś spróbował ją ponegocjować. Zadzwoń na infolinię firmy ubezpieczeniowej lub poproś o kontakt z jej strony. Podczas rozmowy z konsultantem powiedz, że znalazłeś znacznie lepsze oferty, ale z sympatii i przywiązania chciałbyś kontynuować polisę w obecnej firmie ubezpieczeniowej. Jest duża szansa, że otrzymasz dodatkowy rabat.

Zawsze możesz wypowiedzieć OC

Zakładając, że oferta złożona przez obecnego ubezpieczyciela jest zdecydowanie za droga i nie dało się tutaj nic wynegocjować, powinieneś bez żadnych skrupułów przejść do konkurencji. W tym celu zawrzyj nową polisę OC w innej firmie, a obecnemu ubezpieczycielowi wyślij wypowiedzenie – możesz to zrobić mailem. Pamiętaj, aby zrobić to najpóźniej na jeden dzień przed zakończeniem ochrony ubezpieczeniowej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.