Czy trzeba wozić przy sobie OC?

Mariusz Siwko
13.11.2023

Ubezpieczenie OC pojazdu jest jednym z ubezpieczeń obowiązkowych. Oznacza to, że każdy właściciel np. samochodu musi je wykupić, aby móc legalnie poruszać się autem po drogach publicznych – i to nawet, jeśli pojazd jest niesprawny, nie jeździ i tylko stoi w garażu. Wiele osób zastanawia się przy tym, czy trzeba wozić przy sobie OC, czyli odcinek potwierdzający zawarcie ubezpieczenia. Wyjaśniamy to w naszym poradniku.

Aktualnie obowiązujący stan prawny

1 października 2018 roku w Polsce zmieniły się przepisy, które regulują kwestię tego, co kierowca musi mie przy sobie w razie kontroli drogowej. Od tamtej pory zniknął obowiązek posiadania zarówno dowodu rejestracyjnego pojazdu, jak i potwierdzenia zawarcia ubezpieczenia OC.

Innymi słowy: nie ma już potrzeby wycinania odcinka polisy i wkładania go do dowodu rejestracyjnego. W razie kontroli policja zdalnie ustali, czy pojazd jest ubezpieczony. Podobnie będzie w przypadku stłuczki czy wypadku.

To, czy pojazd jest ubezpieczony, można też łatwo sprawdzić na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego – często korzystają z tego osoby poszkodowane w jakimś zdarzeniu drogowym, gdy sprawca nie posiada przy sobie druku OC.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.