Czy wyniki kalkulatorów emerytury są prawidłowe?

Każdy z nas ma nadzieję w przyszłości dostać wysoką emeryturę. Na sumę, jaką otrzymamy z pewnością wpływ ma nasz wiek, oraz miesięczne wynagrodzenie. Zanim jednak zdecydujemy się zakończyć karierę zawodową, chcielibyśmy wiedzieć jakie sumy otrzymamy. Aby zdobyć taką informację, warto skorzystać ze specjalnych kalkulatorów emerytur.

W młodym wieku

Wielu osobom wydaje się, że mają jeszcze dużo czasu do emerytury. Warto jednak pomyśleć o niej wcześniej. Już zaczynając pierwszą pracę dobrze jest mieć na względzie przyszłość. Kalkulator emerytur Avivy pozwoli nam określić datę naszego przejścia na emeryturę oraz kwotę jaką otrzymamy od ZUS. Podpowie nam on także co zrobić, aby była ona wyższa. Dowiemy się bowiem, ile pieniędzy miesięcznie musimy odkładać, by emerytura wyniosła kolejno 30,40 lub 50% ostatniego wynagrodzenia. Dzięki stosunkowo wcześnie dowiemy się co zrobić, aby zabezpieczyć swoją przyszłość.

Dokładne wyliczenia      

Niestety kalkulatory emerytalne nie zawsze wskazują prawidłowe wyniki. Działają one na podstawie uśrednionych danych statystycznych. Te z kolei z biegiem lat mogą ulec zmianie, dlatego warto podchodzić do wyliczeń z pewnym dystansem. Rzecz jasna różnice nie muszą być duże, jednak aby unikać niepotrzebnych zaskoczeń, lepiej wziąć poprawkę na otrzymany wynik. Dobrze jest także wiedzieć, ze emerytura będzie wyższa jeśli później się na nią zdecydujemy. Dłuższe odkładanie składek może spowodować wzrost wypłat nawet do 30%.

Co musimy wiedzieć?

Aby kalkulator zadziałał musimy podać kilka ważnych informacji o sobie. Niezbędne będą informacje dotyczące:

- płci

- roku urodzenia

- roku rozpoczęcia pracy

- pierwszego wynagrodzenia miesięcznego brutto

- obecnego wynagrodzenia miesięcznego brutto.

Na tej podstawie otrzymamy wszystkie dane, które po analizie możemy wykorzystać.

Kalkulatory emerytur to bardzo przydatne narzędzie, do którego jednak należy podchodzić z pewnym dystansem. Choć może nam on pomóc w określeniu przybliżonej kwoty emerytury, pamiętajmy że jest jedynie wskazówką, która pozwoli nam wdrożyć w życie plan oszczędnościowy, który wpłynie na wysokość emerytury za kilkanaście lat.

Informacja prasowa

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.